kümelenme trombozu ne demek?

 1. Damar çeperindeki zedelenme ve endotel hücrelerinden tromboplastin açığa çıkmasından kaynaklanan, genellikle atardamarlarda görülen damar içi kan pıhtılaşması, konglütinasyon trombozu. Fiziksel darbe, arteryosklerotik plaklar ve yangılar sonucu meydana gelir.
 2. (en)Conglutination thrombosis.

kümelenme

 1. Kümelenmek işi
 2. Bakteri veya alyuvar gibi yüzeyinde antijen taşıyan çok sayıda taneciğin, belirli bir antikor veya bir ajanla muamelesinden sonra birbirine bağlanarak kümeleşmesi. Yanlış kan aktarımlarında antikorların alyuvar yüzeyindeki antijenlere bağlanması sonucu alyuvarların bir araya toplanarak kümeler oluşturması, aglütinasyon.
 3. Bk. yaklaşma
 4. (en)Aggregation.
 5. (en)Agglutination.

kümelenme ekonomileri

 1. Firmaların birbirlerine yakın yerlerde etkinlikte bulunmaları nedeniyle ulaşım, iletişim, altyapı kolaylıklarına bağlı olarak elde ettikleri dışsal tasarruflar.
 2. (en)Agglomeration economies.

tromboz

 1. Pıhtı tıkacı oluşması
 2. Kan pıhtısı teşekkülü.
 3. Canlıda devamlılığı bozulmamış kalp-damar sistemi içerisinde bir trombüsün oluşması, gelişmesi veya varlığı.
 4. Damar içerisinde oluşan kan pıhtısı, trombüs.
 5. (en)Thrombos.
 6. (en)Thrombosis.
 7. (al)Thrombose
 8. (fr)Thrombose

Türetilmiş Kelimeler (bis)

kümelenmekümelenme ekonomilerikümelenme faktörükümelenmekkümelenmemekkümelenmemiş sıklık dağılımıkümelenişkümelemekümeleme ayracıkümeleme çözümlemesikümelemekkümelememekkümeltromboztromboz ile ilgilitrombozimtrombo embolik sancıtromboaglutinintromboaglütinasyontromboanjeit obliteranttromboanjittrombtrombakinaztrombastenitrombaztrombektomi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın