izlenimcilik sonrası ne demek?

 1. İzlenimciliğin konu olarak dış âlemi almasına karşı bir tepki olarak iç âlemin ifadesini ele alan ve az çok farklarla birçok memleketlerde beliren yirminci yüzyıl sanat akımı.
 2. (fr)Post - impreeionisme

izlenimcilik

 1. Doğayı, gerçekte olduğu gibi bütün ayrıntılarına bağlı kalarak değil, ondan edinilen izlenimin ölçüsüne göre anlatan, doğrudan doğruya gerçeği, nesneyi değil de, onun sanatçıda uyandırdığı duyumları veren sanat akımı, empresyonizm.
 2. Sanatta, dış etkilerin içe yansıması, içte izler bırakması ve bu izlere dayanarak sanat eserlerini yaratması.
 3. Fransa'da İlk Dünya Savaşı sonunda aydınların, sinema eleştirmen ve kuramcılarının ön ayak oldukları sinema akımı. İçe dönük, ruhsal durumlara, anılara, düşlere ilk kez büyük bir yer veren, bunları sinemanın olanaklarıyla yansıtmaya çalışanizlenimcilikte çerçeveleme, görüntü düzenlemesi, biçimbozumu, bindirme, örtü, bulanık görüntü, karşıtlamalı kurgu, yavaşlatılmış devinim gibi sinemaya özgü uygulayımlar bol bol kullanıldı; yoğruksal değerler ön sıraya geçti; geniş görüntülüğün ilk başarılı denemeleri gerçekleştirildi. Ancak bu akımın, Fransız yazın geleneğine fazla bağlı kalması, sinemayı bazen yazının etki alanına soktu.
 4. (en)Impressionism.
 5. (al)Impressionismus
 6. (fr)Impressionnisme

izlenimci

 1. İzlenimcilik yanlısı olan sanat veya sanatçı, empresyonist.
 2. Kesin bir doğruluğu olmayıp duyumlara, izlenime dayanan.
 3. (en)Impressionist.

sonrası

 1. (en)Sequel.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

izlenimcilikizlenimciizlenimci eleştirmeizlenimci tiyatroizlenimizlenim bırakmaksonrasısonrasında gizlesonrasızsonrasızlıksonrasonra eklesonra gelensonra gelen yemeksonra gelmek
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın