havasal perspektif ne demek?

  1. manzara fotoğraflarında uzak planlardaki parlaklık oranının küçültülmesiyle oluşan derinlik etkisidir. uzak planların parlaklık oranının azalması, sis, duman ya da başka atmosferik etkilerden kaynaklanır. renkli fotoğrafta etki uzak planların görüntüsünün mavileşmesi şeklinde ortaya çıkar.

havasal olarak

  1. (en)Pneumatically

havasal sis

  1. aşırı pozlandırılmış ışığa duyarlı malzemelerin geliştirici banyo sırasında hava ile teması sonucunda oluşan kimyasal sislenme etkisidir.

perspektif

  1. Eşya ve nesnelerin uzaktan görünüşü, görünge.
  2. Nesneleri bir yüzey üzerine görüldükleri gibi çizme sanatı.
  3. Bakış açısı
  4. (Lat. perspicere = derinliğine bakma) Geriye doğru ufalan düzeniyle Rönesansta derinlik duygusu verme. XV. yüzyıl ortasında İtalya'da resim sanatında (Masaccioi Mantegna) yer almış, tiyatroya İtalyan mimarı Serbio ile geçmiş ve 1508 yılından sonra da gelişmiştir.
  5. Bk. görünge
  6. (en)Perspective.
  7. (fr)Perspectif

Türetilmiş Kelimeler (bis)

havasal olarakhavasal sishavashavaseverhavasevmezhavahava açmakhava akımıhava akımlıhava akış direncihavhav ayar etmekhav havhav tüyüperspektifperspektif dekorperspektif kullanma sanatıperspektif planıperspektife dikkat ederek çizilmişperspektife göre resimlendirilmişperspektifli sahneperspectivalperspective
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın