gelenekçi sanat ne demek?

 1. (Resim, Heykel, Mimarlık) Geleneksel görüş ve tekniklere bağlı sanat.

gelenekçi

 1. Geleneklere bağlı kimse, ananeci.
 2. (en)Traditionalist.
 3. (en)Old- line.

gelenekçilik

 1. Toplumsal kurumları ve inançları daha çok geçmişten süregeldikleri için benimseyen, saygın tutan, destekleyen, yeni kültür ögelerine daha az değer veren tutum veya öğreti, ananecilik.
 2. Geleneğin ürünü olan toplum özelliklerinin, toplumun gerçek gereksinmeleri sonucu ortaya çıktığını düşünen, geleneklerin toplum yaşayışında çok önemli etki ve görevleri bulunduğunu ileri süren bir öğreti.
 3. (en)Traditionalism.

sanat

 1. Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık
 2. Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım
 3. Bir şey yapmadan gösterilen ustalık.
 4. Bir meslekte uyulması gereken kuralların tümü.
 5. Zanaat.
 6. sanat, ustalık, hüner, marifet
 7. Bir duygunun, tasarının, ya da güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık.
 8. Ustalık, hüner, beceri.
 9. Yetenek.
 10. Ustalık, hüner, marifet. (Osmanlıca'da yazılışı: san'at)

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gelenekçigelenekçilikgelenekgelenek boyutlarıgelenek özdeğigelenek ve göreneklergelenek vurgusugelene git denilmezgeleneğe uygunluksanatsanat adamısanat aşkısanat bilimisanat bilmecesisanat bölümüsanat coğrafyasısanat çevresisanat çoğulusanat çömlekçiliğisanasana düşmezsana taşla vurana sen aşlasana vereyim bir öğüt, kendi ununu kendin öğütsana yakışıyor
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın