gözdeğmesinden korunma ne demek?

 1. Halkın büyük korku duyduğugözdeğmesinden korunmak amacıyla uyguladığı önlemler, bk. gözdeğme, gözdeğmelik. krş. muska.
 2. (en)Averting against the evil eye.
 3. (fr)Protection contre mauvais oeil

gözdeğme

 1. Kötü niyet ve etkin bakışlı, toplumuna göre mavi gözlü, sarı saçlı ya da kara gözlü, kara saçlı kişilerin, isteyerek ya da istemeyerek baktıkları, övdükleri, dokundukları canlıların, özellikle çocuk ve hayvanların, hastalanacakları, sakatlanacakları, yoksullaşacakları hatta ölebilecekleri; nesnelerin ise kırılacakları, yanacakları, yıkılacakları ya da yokolabilecekleri biçimindeki çok yaygın halk inanışı, bk.gözdeğmesinden korunma,gözdeğme sağaltımı, krş. muska.
 2. (en)Evil eye.
 3. (fr)Mauvais oeil

gözdeğme sağaltımı

 1. Gözdeğmeye uğrayan kişiyi sağaltmak amacıyla başvurulan uygulamaların tümü. bk. büyülügözdeğme sağaltımı, dinselgözdeğme sağaltımı, ilaçlagözdeğme sağaltımı.
 2. (en)Treatment of the evil eye.
 3. (fr)Traitement mauvais oeil

korunma

 1. Korunmak işi
 2. Bk. sakınma
 3. Hastalığın yayılmasını, sağlamların hastalanmasını, iyileşenlerin tekrar hastalanmasını önleyecek önlemleri almak, profilaksi.
 4. Hastalıklara karşı ilaç veya hijyenik yollarla korunma faliyetleri.
 5. Hastalığın meydana gelmemesi için uygulanan koruyucu tedbirlerin bütünü, profilaksi.
 6. (en)Defence.
 7. (en)Protection.
 8. (en)Preservation.
 9. (en)Prevention.
 10. (en)Prophylaxis.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

gözdeğmegözdeğme sağaltımıgözdeğmelikkorunmakorunma önlemlerikorunmakkorunmalı kervansaraykorunmamakkorunmamışkorunması gerekli çocuklarkorunmasızkorunmaya muhtaç çocuklarkorunkorun dokusukorunakorunabilirkorunabilirlikkorukoru haline getirmekkoru ormanıkoruağasıkorucu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın