erime nekrozu ne demek?

 1. Tam yıkımlanmayla sonuçlanan hızlı enzimatik hücre ölümü, likefaksiyon nekrozu, kollikuasyon nekrozu. En tipik olarak beyin ve omurilikte, bu dokuların lipitlerden zengin, pıhtılaşabilir proteinlerden fakir olmaları nedeniyle biçimlenir.
 2. (en)Liquefaction necrosis.

erime noktası

 1. Bir katının sıvılaştığı sıcaklık derecesi.
 2. Bir katının sıvılaştığı sıcaklık derecesi.
 3. Belli basınçta, özdeğin katı ve sıvı evrelerinin devingen dengede bulundukları ve donma noktasıyla özdeş olan sıcaklık.
 4. Katı bir maddenin sıvı duruma geçtiği sıcaklık derecesi olup yağların sertlik derecelerini belirlemede kullanılan bir terim
 5. Katı bir maddenin sıvı duruma geçtiği sıcaklık derecesi.
 6. (en)Melting point.
 7. (al)Schmelzpunkt
 8. (fr)Point de fusion

erime dolini

 1. Kalker yüzeyler üzerinde, yağış sularının eritmesiyle oluşan karstik şekildir. Erime dolinlerinin tabanında yüzey sularının derine doğru sozdığı çatlak ve delikler bulunur. Dolin tabanlarında erimeden geriye kalan killi materyalin birikmesiyle oluşan terra rossa toprakları bulunur.

nekroz

 1. Canlı maddelerin fiziksel ve kimyasal değişimi.
 2. Ölü doku
 3. Hücrelerin ve dokuların ölmesi.
 4. Canlı organizmada doku veya hücrelerin yerel ölümü.
 5. Hücrenin ölümünü ifade eden morfolojik değişimlerin tamamı. Işık mikroskobik düzeyde özellikle çekirdek ve daha az olarak da sitoplazma morfolojisine bakılarak karar verilir.
 6. Bir organın çürüyüp ölmesi, canlı doku ve hücrelerin belli bir bölümünün ölümü, kangren.
 7. (en)Necrosis.
 8. (fr)Nécrose
 9. (la)Necrosis

Türetilmiş Kelimeler (bis)

erime noktasıerime dolinierime eğrisierime ısısıerime sertliğierimeerime sıcaklığıerime suyuerimekerimelerimerim er olsun da yerim çalı dibi olsunerim erimerieriberibeericericanekroznekroza uğramiş kemiknekrozannekronekrobasillozisnekrobiyotiknekrobiyoznekrofagöznekrnekrenekregunekrei mevsulenekrei tammeneknekanekabnekabetnekabeti ulema
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın