eozinofilik lökositozis ne demek?

  1. Eozinofili.
  2. (en)Eozinophilic leucocytosis.

eozinofilik

  1. Mikroskopta eozinle kolayca boyanan, eozini kolayca alan hücre veya dokuları ifade eder.
  2. Eozinofil lökositlere ait veya eozinofiliyle ilgili olan.
  3. (en)Eosinophilic.

eozinofilik ağız granülomu

  1. Dilin yan ve alt yüzeylerinde, daha az olarak da yumuşak damakta tek veya çok sayıda, çoğunlukla ülserleşmiş, kabarık plak biçiminde, üzerleri sarı-esmer eksudatla örtülü granülom oluşumuyla belirgin aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu biçimlenen eskimo köpeklerinin ailevi bir hastalığı, oral eozinofilik granülom, eozinofilik granülom.
  2. (en)Oral eosinophilic granuloma.

lökositozis

  1. Kandaki toplam akyuvar sayısının artması, lökositoz. Çoğunlukla nötrofil lökositlerde, açık veya gizli irinli enfeksiyonlarda görülür. İnsan, köpek ve atta nötrofil sayısının toplam lökositlere oranı % 60-70 olup bunun % 75-90 ve daha yüksek olması lökositozis olarak değerlendirilir.
  2. (en)Leukocytosis.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

eozinofilikeozinofilik ağız granülomueozinofilik burun granülomueozinofilik gastroenteritiseozinofilik granülomeozinofilik granülom kompleksieozinofilik kas yangısıeozinofilik keratitiseozinofilik kıkırdak şeritlerieozinofilik mide bağırsak yangısıeozinofilieozinofileozinofil granülositeozinofil hücrelereozinofil lökositeozinofil metamiyelositlökositozislökositozlökositozoonozislökositoblastlökositoferezlökositojenezlökositolizlökositolizinlökositlökosit infiltrasyonu
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın