electron avalanche ne demek?

 1. Elektron çığı

elektron

 1. Bütün atomlarda bulunan negatif yüke sahip temel parçacık, pozitron karşıtı.
 2. Bk. eksicik
 3. Bütün atomların yapısında bulunan elemansel tanecik. (Elektron, atom çekirdeğine bağlıdır ve ortadaki çekirdeğin çevresinde yer alan basamaklarda, değişik sayılardaelektronun döndüğü varsayılır. Her atomdaki basamağın sayısına ve her basamaktaki eksi yüklüelektron sayısına göre değişik kimyasal öğeler ortaya çıkar. Belirli nicelikte elektrik taşıyanelektron, bu özelliğinden dolayı elektrik akımının temel öğesidir.elektronun çeşitli görünüşlerini elektriksel olaylarla izleriz).
 4. Yükü 1,6022.10-19 Coulomb, kütlesi 9 .1096.10-28 g. olan ve atom çekirdeğinin çevresindeki erke düzeylerinde yer alan kalımlı temel parçacık.
 5. Yükü 1,6022.10-19 Coulomb, kütlesi 9 .1096.10-28 g. olan ve atom çekirdeğinin çevresindeki erke düzeylerinde yer alan kalımlı temel parçacık.
 6. Negatif yüklü çekirdek parçacığı.
 7. Yun. Atomda negatif yüklü zerrecik. (Bak: Delil-i inayet)
 8. (en)Electron.
 9. (al)Elektron
 10. (fr)Électron

electron

 1. Atomun negatif yüklü parçacığı
 2. Negatif elektrik atomu
 3. Bkz. elektron

electron accelerator

 1. Elektron hızlandırıcısı
 2. Elektrik alanlarını kullanarak elektronların hızını çok yüksek bir seviyeye çıkaran cihaz

avalanche

 1. Çığ düşmek
 2. Heyelan
 3. Çığ
 4. Dağlardan yuvarlanan kar kümesi

Türetilmiş Kelimeler (bis)

electronelectron acceleratorelectron acceptorelectron affinityelectron bandelectron beamelectron beam drillingelectron beam recordingelectron beam tubeelectron beamingelectroelectro explosiveelectro explosive deviceelectro galvanizingelectro optical effectavalancheavalanche breakdomavalanche breakdownavalanche currentavalanche debrisavalanche diodeavalanche impedanceavalanche noiseavalanche transceiveravalanche voltageavalanan hayvan miktarı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın