dikdörtgensel dağılım ne demek?

 1. (Kuramsal istatistik) a ve b değişmezler olmak üzere olasılık yoğunluk işlevi, (…) olan sürekli dağılım. Tüm değişken değerlerinin aynı olasılıklı olduğu kesikli dağılımı göstermek için de kullanılır, anlamdaş tekbiçimli dağılım.
 2. (en)Rectangular distribution.

dikdörtgensel

 1. Dikdörtgen benzeri, dikdörtgen gibi.

dikdörtgensel bölge

 1. Dikdörtgenin sınırladığı düzlemsel bölge.

dağılım

 1. Dağılarak birbirinden ayrılma.
 2. Bir toplumda, bir kümede incelenen bir veya birçok özelliğin zamana, yere, seçilen herhangi bir değişkene göre hesaplanan sayısal ve oransal dağılışı.
 3. Bir ses biriminin, anlam biriminin değişik kullanım veya bağlamlardaki çevrelerinin tümü.
 4. Ulusal gelirin toplumun bireyleri veya kesimleri arasındaki dağılışı
 5. Mal üretiminde, katkıda bulunanlara, üretilen mallardan herhangi bir ölçüde verilmesi, dağıtılması.
 6. Birleşiminde kütle içinde tamamen eşit olarak dağılmış gerçek veya koloidal eriyik biçiminde başka bir madde bulunan katı, sıvı veya gaz durumundaki bütün cisimler.
 7. Bk. yükdağılımı, erkedağılımı.
 8. Bir niceliğin işlevi olduğu bir değişkenin değerleri üzerinde ağırlıklı üleşimi.
 9. Değişik dalga boylarından oluşan ışığın, kırınım göstergesi dalga uzunluğuna göre değişen bir ortamın yüzeyinde, kendini oluşturan dalgalara kırınım yoluyla ayrılması.
 10. Karmaşık bir ışınımın tekrenkli bileşenlerine ayrılması.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dikdörtgenseldikdörtgensel bölgedikdörtgensel latis dizaynıdikdörtgensel olarakdikdörtgensel örgü tasarımıdikdörtgensellikdikdörtgendikdörtgen biçimindedikdörtgen çizgedikdörtgen şeklindedikdörtgençizdağılımdağılım çizgesidağılım değişmezidağılım eğrisidağılım fazıdağılım fonksiyonudağılım fonksiyonunun dispersiyonudağılım fonksiyonunun karakteristik fonksiyonudağılım fonksiyonunun ortalamasıdağılım genişliğidağıldağılabilirdağılabilirlikdağılandağılan faz
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın