diabetic ne demek?

 1. Şeker hastası
 2. Diyabeti olan
 3. Bkz. diyabetik

şeker

 1. Kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 2. Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı.
 3. Hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 4. Hastalığı.
 5. Sevimli, cana yakın ve güzel.
 6. Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 7. Şeker hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 8. Şeker hastalığı.
 9. Tek başına kullanıldığı zaman patlayıcı özelliği bulunmayan, kükürt ve potasyum klorat ile birlikte kullanıldığında patlamanın şiddetini artıran madde.
 10. Genel olarak tatlı olan ve suda çözünen monosakkaritler ile disakkaritlere verilen ad. (Halk dilinde şeker olarak bilinen özdek, bir disakkarit olan sakkarozdur.)

diyabetik

 1. Şeker hastalığı ile ilgili.
 2. Şeker hastası
 3. Şeker hastası, şeker hastalığına ait olan.
 4. (en)Diabetic.

diabetic acidosis

 1. Diabetik asidoz

diabetic amaurosis

 1. Diabetik amoroz

Türetilmiş Kelimeler (bis)

diabetic acidosisdiabetic amaurosisdiabetic cataractdiabetic comadiabetic ketoacidosisdiabetic retinopathydiabetdiabetesdiabetes dietdiabetes insipidusdiabetes mellitusdiabediabase
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın