diabetic coma ne demek?

 1. Şeker koması
 2. Diyabet koması

şeker

 1. Kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 2. Bu madde katılarak yapılmış lokum, akide, çikolata vb. tatlı yiyeceklerin genel adı.
 3. Hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 4. Hastalığı.
 5. Sevimli, cana yakın ve güzel.
 6. Şeker kamışı, şeker pancarı, patates, havuç, mısır, buğday vb. bitkilerin sap ve köklerinin öz suyundan veya nişastasından çıkarılan, birleşiminde karbon, oksijen ve hidrojen bulunan, beyaz, suda eriyen, mayalanabilen ve çoğu tatlı olan maddelerin genel adı.
 7. Şeker hastalığının belirtisi olan kan ve idrardaki yüksek şeker miktarı
 8. Şeker hastalığı.
 9. Tek başına kullanıldığı zaman patlayıcı özelliği bulunmayan, kükürt ve potasyum klorat ile birlikte kullanıldığında patlamanın şiddetini artıran madde.
 10. Genel olarak tatlı olan ve suda çözünen monosakkaritler ile disakkaritlere verilen ad. (Halk dilinde şeker olarak bilinen özdek, bir disakkarit olan sakkarozdur.)

diabetic cataract

 1. Diyabetik katarakt

diabetic acidosis

 1. Diabetik asidoz

coma

 1. Bkz. koma
 2. Yarı baygın olma durumu
 3. Kuyruklu yıldızın başı etrafındaki ışık
 4. Püskül
 5. Merceğin meydana getirdiği şeklin etrafındaki ağıl.
 6. Derin baygınlık

Türetilmiş Kelimeler (bis)

diabetic cataractdiabetic acidosisdiabetic amaurosisdiabetic ketoacidosisdiabetic retinopathydiabeticdiabetdiabetesdiabetes dietdiabetes insipidusdiabetes mellitusdiabediabasecomacoma berenieescomakercomalloycomalloy alaşımıcomanchecomandcomatecomatosecomatouscomcom addinscom aralığıcom ayarlarıcom bağlantı noktaları
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın