dengelemde anamalın değişmezliği ilkesi ne demek?

 1. İşletmeden alacaklı üçüncü kişilere karşı bir güvence niteliği olması bakımından dengelemlerde gösterilen anamalın belli bir tutarda bulundurulması ilkesi.
 2. (en)Stability principle of capital on balance sheet.
 3. (fr)Principe stabilité de capital en bilan

dengelemde borç ödeyebilme gücü çözümlemesi

 1. İşletmenin kısa ve uzun önelli çeşitli borçları ile elde bulunan ve paraya çevrilebilen varlıkların karşılanması ve ödenmesi olanaklarını saptama işlemi.
 2. (en)Liquidation analysis on balance sheet.
 3. (fr)Analyse de liquidité en bilân

dengelemde gelir gücü çözümlemesi

 1. İşletmenin belirli bir dönem bitiminde sağladığı sonuç ve gelirlerin üretime ayrılmış anamal ile olan ilişki ve bağlantısının araştırılması ve saptanmasına ilişkin çözümleme.
 2. (en)Rentability analysis on balance sheet.
 3. (fr)Analyse de rentabilité en bilan

anamal

 1. Sermaye.
 2. Bir ticaret işinin kurulması, yürütülmesi için gereken anapara ve paraya çevrilebilir malların bütünü, sermaye.
 3. Bk. sermaye
 4. (en)Principal, capital sum (Finance).

Türetilmiş Kelimeler (bis)

dengelemde borç ödeyebilme gücü çözümlemesidengelemde gelir gücü çözümlemesidengelemde iç dış anamalı çözümlemesidengelemde işletmenin bütünlüğü ilkesidengelemde sayışım döneminin bağımsızlığı ilkesidengelemde yatırım çözümlemesidengelemdengelem değerlemesidengelem varlıklarıanamalın azalmasıanamalın marjinal verimliliğianamalın merkezileşmesianamalın organik bileşimianamalın yoğunlaşmasıanamalı gerçekleştirme payıanamalı üreten borç belgitianamalanamal aktarma sözleşmesianamal artığıanamal birikimianamal devinimi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın