düzenleyici kurumun kuşatılması teorisi ne demek?

 1. Bk. düzenleyiciyi kuşatma kuramı

düzenleyiciyi kuşatma kuramı

 1. Sanayideki egemen firmanın, konumunu sürdürmesini sağlayan düzenlemeleri yapan düzenleyici kurumun önünde sonunda tamamen sözkonusu firma tarafından kuşatılacağını ileri süren kuram.
 2. (en)Regulatory capture theory, political capture theory.

düzenleyici

 1. Herhangi bir işi, kuruluşu gerçekleştirip düzenli sonuç alınmasını üstlenen kimse, organizatör, aranjör.
 2. Regülatör.
 3. Bkz. gerilim düzenleci.
 4. Sahne yetkilisinin yardımcısı. Çalışmalarda ve gösteriler sırasında oyun düzeni ile saptanmış işleri (oyuncuların girişlerini, müzik, ışıklama repliklerini, dekor değişimini, perdenin açılıp kapanmasını) denetler. Aynı zamanda, gerektiğinde, sahne gerisinden uygulayım işliklerine ve giysiliklere bağlantı kurmakla görevlendirilir.
 5. Akım, gerilim, salınım, hız, güç, basınç vb. bir çalışma öğesini belirli düzeyde tutabilen ya da belirli bir kurala göre değiştirebilen aygıt.
 6. Tampon çözelti.
 7. Yüzdürme (flotasyon) işleminde pH kontrolu için kullanılan kireç vs. gibi bir madde.
 8. (en)Assistant stage-manager.
 9. (en)Regülator.
 10. (en)R.

düzenleyici adı

 1. (en)Editor name

kuşatılma

 1. Kuşatılmak işi.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

düzenleyicidüzenleyici adıdüzenleyici birleştirimdüzenleyici ele geçirme kuramıdüzenleyici ele geçirme teorisidüzenleyici gendüzenleyici hesaplardüzenleyici kapasitedüzenleyici kurumun esir alınması teorisidüzenleyici kuşatma kuramıdüzenleyendüzenleyen kimsedüzenleyerekdüzenledüzenle buldüzenle ıçeriğidüzenlemedüzenleme denetimikurumuşkurumuş ağaçlarkurumuş ama dökülmemişkurumuş tezek parçasıkurumkurum bırakımıkurum binasıkurum boyasıkurum bulaştırmakkurukuru adiyabatik oranıkuru ağırlıkkuru akükuru başına kalmakkurkur bandı sistemikur davranışıkur dosyası eklekur farkı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın