cinerama ne demek?

  1. 1952'de ABD'de ortaya sürülen; özel alıcı, özel gösterici ve özel sinema salonu gerektiren bir geniş görüntülük ve üçboyutlu işlemi. (Cinerama alıcısı, mercekleri 27 mm aralıklı üç ayrı alıcının yan yana getirilip eşlemeli çalışmalarına dayanır. Her alıcının merceği, çok geniş bir görünçlüğün belirli bir parçasını saptar. Böylelikle elde edilen üç ayrı film, üç ayrı göstericiyle, özel yapıdakiCinerama görüntülüğüne yansıtılır.Cinerama'da 35 mm'lik film kullanılır. Ancak resim yüksekliği altı deliği kapladığından, resmin eni iki yandaki deliklere kadar uzanır; bundan dolayı bu üç ayrı kuşak yan yana yansıtıldığında, genellikle olağan görüntülüğün altı katı büyüklüğünde görüntü verir. Ayrı bir 35 mm'lik film üzerine alınan mıknatıslı sekiz ses yolu, beşi görüntülük gerisinde, sekizi yanlarda ve salonun arkasında bulunan sesyayarlardan verilir. Böylelikle gerek görüntü gerekse ses yönünden büyük bir derinlik duygusu sağlanır. Bu üç kuşaklıCinerama'dan ayrı olarak, 70 mm'lik filmi tek göstericide kullanan birCinerama çeşidi de geliştirilmiştir. Bundaki çerçeve oranı 1:2,33'tür).
  2. (en)Cinerama.
  3. (al)Cinerama
  4. (fr)Cinerama
  5. Sinerama

cinerama görüntülüğü

  1. Cinerama işlemine göre çevrilmiş filmlerin gösteriminde kullanılan 1:2,1 oranındaki özel yapıda görüntülük. (Derinliği 5 m'ye kadar uzanabilen bu içbükey görüntülük, bin kadar yoğruk telin yan yana düşey olarak sıralanmasından oluşur).
  2. (en)Cinerama Screen.
  3. (al)Cineramabreitwand
  4. (fr)Écran de Cinerama

cinerama screen

  1. Cinerama görüntülüğü

Türetilmiş Kelimeler (bis)

cinerama görüntülüğücinerama screencineradiographycineradiology cameracinerariacinecine cameracine filmcine radiographycine record
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın