cineradiology camera ne demek?

 1. Röntgen alıcısı

röntgen

 1. Gama veya x ışınlarının miktar ölçümü birimi.
 2. Herhangi bir organın durumunu tespit etmek için çekilen film.
 3. Standart sıcaklık ve basınçta havanın 1cm
 4. Röntgen adında bir Alman aliminin 1896' da keşfettiği ışıklar. Bunlar gözle görülmediği halde fotoğraf camına tesir eder, vücuddan, tahta, kağıt gibi maddelerden bu ışık geçebilir. Bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde de kullanılır.
 5. (en)X-ray.
 6. (en)Radiological.
 7. (en)Rontgen.
 8. (en)Radiography.
 9. (en)Roentgenogram.
 10. (en)Voyeurism.

cineradiography

 1. X-ray cihazı kullanarak sinema filmlerinin filminin çekilmesi

cinerama

 1. 1952'de ABD'de ortaya sürülen; özel alıcı, özel gösterici ve özel sinema salonu gerektiren bir geniş görüntülük ve üçboyutlu işlemi. (Cinerama alıcısı, mercekleri 27 mm aralıklı üç ayrı alıcının yan yana getirilip eşlemeli çalışmalarına dayanır. Her alıcının merceği, çok geniş bir görünçlüğün belirli bir parçasını saptar. Böylelikle elde edilen üç ayrı film, üç ayrı göstericiyle, özel yapıdakiCinerama görüntülüğüne yansıtılır.Cinerama'da 35 mm'lik film kullanılır. Ancak resim yüksekliği altı deliği kapladığından, resmin eni iki yandaki deliklere kadar uzanır; bundan dolayı bu üç ayrı kuşak yan yana yansıtıldığında, genellikle olağan görüntülüğün altı katı büyüklüğünde görüntü verir. Ayrı bir 35 mm'lik film üzerine alınan mıknatıslı sekiz ses yolu, beşi görüntülük gerisinde, sekizi yanlarda ve salonun arkasında bulunan sesyayarlardan verilir. Böylelikle gerek görüntü gerekse ses yönünden büyük bir derinlik duygusu sağlanır. Bu üç kuşaklıCinerama'dan ayrı olarak, 70 mm'lik filmi tek göstericide kullanan birCinerama çeşidi de geliştirilmiştir. Bundaki çerçeve oranı 1:2,33'tür).
 2. (en)Cinerama.
 3. (al)Cinerama
 4. (fr)Cinerama
 5. Sinerama

camera

 1. Fotoğraf makinası, kamera
 2. Hakimin özel odası
 3. Fotoğraf makinesi, kamera, hakimin özel odası, gizli, mahrem

Türetilmiş Kelimeler (bis)

cineradiographycineramacinerama görüntülüğücinerama screencinerariacameracamera 65camera alignmentcamera anglecamera anglescamera anteriorcamera anterior bulbicamera aperturecamera cablecamera carcamecame alivecame along for the ridecame apartcame as a total surprise
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın