cerrahi makas ne demek?

 1. Dokuları ameliyat sırasında kesmeye yarayan aygıt. İki ucu küt, iki ucu sivri, bir ucu küt ve sivri gibi tipleri vardır.
 2. (en)Surgical scissors.

cerrahi matkap

 1. Havalı, elektrikli veya elle çevrilerek kullanılan türleri bulunan, diş ve kemikleri delmek, meduller kanalı açmak veya pinleri yerleştirmek için kullanılan ve operasyon süresini kısaltan cerrahi aygıt, dril.
 2. (en)Surgical power equipment, surgical drill.

cerrahi müdahale

 1. Ameliyat.
 2. (en)Surgical intervention.

makas

 1. Ters çevrilmiş, baş aşağı getirilmiş.
 2. Bir eksen çevresinde dönebilecek biçimde çapraz eklemlenmiş, birbirine bakan yüzleri keskin iki çelik lamadan oluşmuş, arasına yerleştirilen herhangi bir şeyi kesmeye yarayan araç, sındı
 3. Birbirine komşu iki demir yolu hattını hemen bunların uzantısındaki üçüncü hatta bağlamaya yarayan alet.
 4. Birbirini kesen demir yolu kavşağı.
 5. Bazı araçlarda üst üste konulmuş birkaç yassı çelikten yay.
 6. Çatı ve köprülerde genellikle ağaç veya çelikten yapılan, ağırlığı karşılıklı iki ayağa veya duvara aktaran çatılmış kiriş sistemi.
 7. Mobilyalarda yukarıdan aşağıya doğru açılan kapakları yatay konumda tutmak amacıyla yapılmış mafsallı, kollu kapak aracı.
 8. Çalma, kırpma.
 9. Dirsek.
 10. Eklem bacaklı hayvanlarda, birinci yürüme bacağının ucunda bulunan, savunma ve saldırmada kullanılan kıskaç biçimi bir yapı.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

cerrahi matkapcerrahi müdahalecerrahi iğnecerrahi olarakcerrahi operasyoncerrahicerrahi şokcerrahcerrah aletleri takımıcerrah bıçağıcerrah milicerrah mili ile yoklamakcerrcercer heatercer hocasıcer miliceramakasmakas almakmakas değiştirmemakas değiştirme kutusumakas değiştirmekmakas dişmakas hakkımakas köprüsümakas kuyrukmakas payımakamakabihmakabilmakabiline şamilmakabir
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın