bile duct ne demek?

 1. Safra kanalı
 2. Öd kanalı
 3. Öd yolu

safra

 1. Gemileri ve her boyda deniz aracını dengede tutmak, istenilen su düzeyine kadar batırabilmek için, dip bölümlerine konulan ağırlık.
 2. Bazı balık ağlarının alt tarafına takılan, ağın su içinde kalmasını sağlayan ağırlık.
 3. Balonlarda bulunan pilotların, yükselmek veya inişi yavaşlatmak istediklerinde attıkları ağırlık.
 4. Karaciğerin salgıladığı yeşil, sarı renkte acı sıvı, öd.
 5. Sıkıntı, tedirginlik, rahatsızlık veren kimse.
 6. Karaciger tarafından salgılanan, yeşilimsi kahverengi bir sıvıdır.Safra, kısmen yağ sindirimine yarayan bir salgı, kısmende eskimiş alyuvarların tahrip olmaları sonucu oluşmuş bir atılma ürünüdür.
 7. Karaciğer hücreleri tarafindan salgılanaraksafra kesesinde toplanan vesafra kanalı ile onikiparmak bağırsağına geçerek yağların sindirimine katılan,safra tuzları, hemoglobinin parçalanmasından oluşansafra pigmentleri, kolesterol, lesitin ve diğer maddeleri kapsayan salgı. Öd.
 8. Bk. dengeleyici özdek
 9. Karaciğer hücreleri tarafından salgılanan ve ductus choledochus adı verilen kanalla onikiparmak bağırsağına dökülen, yağların sindirimine katılan, alkali özellikte, kahverengi-yeşilimsi sarı renkte salgı, öd, bilis, hlk. yaş egzama, öd suyu, fel.
 10. Sarı.

bile duct carcinoma

 1. Safra kanalı karsinomu

bile acid

 1. Safra asidi

duct

 1. Havalandırma kanalı
 2. Özellikle guddelerden sıvı maddeleri nakleden kanal, bezlerin salgısını akıtan kanal
 3. Tüp, mecra, kanal
 4. Damar
 5. Boru

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bile duct carcinomabile acidbile acidsbile bilebile bile ladesbile canaliculibilebile capillarybile embolibile imbibitionbilbil ahirebil casesbil farzbil hakkıductductalductal endocarditisductileductilityductingducting heightducting thicknessductlessductuc choledochus.ducalducatduceducereduch cheese
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın