bankacılık ne demek?

 1. Banka işlemleri yapma işi.
 2. Bankacının mesleği

  Bizim kız gibileri, bankacılık nedir, gazetecilik nedir bildikleri yok.

  M. Ş. Esendal
 3. Bk.bankacılık işlemleri
 4. (en)Banking.

bankacılık işlemleri

 1. Mevduat kabul etme, kredi açma, ulusal ve uluslararası ödemelerde aracılık, para nakli, senet kırdırma, emanet kabulü gibi bankalar tarafından yapılan her türlü işlem.
 2. (en)Banking transactions.

bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu

 1. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bir başkan ve bir ikinci başkan olmak üzere yedi üyeden oluşan karar organı.
 2. (en)Banking Regulation and Supervision Board.

bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu

 1. Bankalara ilişkin mevzuat düzenlemelerini yaparak uygulanmasını sağlamak, denetlemek ve sonuçlandırmak; tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek ve ekonomide önemli zararlar doğurabilecek her türlü işlem ve uygulamaları önlemek, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere gerekli tedbirleri almakla ve uygulamakla yükümlü, idari ve mali özerkliğe sahip olan 1999 yılında 4389 sayılı yasayla kurulan kurum.
 2. (en)Banking Regulation and Supervision Agency.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bankacılık düzenleme ve denetleme kurulubankacılık düzenleme ve denetleme kurumubankacılık ekolübankacılık haklarıbankacılık hukukubankacılık ilkesibankacılık işlemleribankacılık okulubankacılık prensibibankacılık sırlarıbankacı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın