bancroft filaria ne demek?

  1. Bankroft filarya

bancroft kurdu

  1. (Filaria bancrofti): Yuvarlak-kurtlar (Aschelminthes) sınıfının iplik-kurtları (Nematodes) takımından bir ilkel-kurt. Erginleri insanların lenf bezleri ve lenf damarlarında yaşar ve fil hastalığına sebep olur. Erkekleri 4, dişileri 10 cm. Doğururlar. Lârvaları insanlara Culex cinsinden kan emen sivri sineklerle taşınır.
  2. (en)Filaria worm.
  3. (fr)Filaire de Bancroft

bancroft solucanı

  1. Yuvarlak solucanlar (Aschelminthes) sınıfının iplik solucanları (Nematodes) takımından, erginleri insanların lenf bezleri ve lenf damarlarında yaşayan ve fil hastalığına sebep olan, lârvaları, insanlara Culex cinsi kan emen sivrisineklerle taşınan, erkekleri 4 cm, dişileri 10 cm kadar büyüklükte olan, doğuran bir tür.
  2. (en)Filaria worm.
  3. (la)Filaria bancrofti

filaria

  1. Omurgalı canlıların kanında ve dokularında yaşayan kıl kurdu cinsi parazit. Elefantiazis denilen rahatsızlığa neden olur.
  2. Geçmişte Filarioidea üst ailesinin kimi üyelerini içeren cins için kullanılan günümüzde ise çeşitli cinslere ayrılmış bir ad.
  3. İpliksi, çok ince bağırsak kurdu

Türetilmiş Kelimeler (bis)

bancroft kurdubancroft solucanıbancroft wormbancroftian filariasisbancbancabancobancorfilariafilaria bancroftiFilaria demarquayiFilaria diurnaFilaria equinaFilaria immitisFilaria junceaFilaria loafilaria medinensisFilaria nocturnafilarifilarfilafila radiculariafila radikularyafilaceousfiladelfit
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın