ayıklanma ne demek?

 1. Ayıklanmak işi.
 2. Yaşayan varlıklarda ortamın şartlarına en iyi uyan türlerin veya bireylerin üreyip kalması, uyamayanların yok olması, ıstıfa.
 3. T. (Biyolojide) Çevre şartlarına en iyi uyabilen canlıların hayatta kalıp çoğaldığı, uyamıyanların öldüğü ve nesillerinin yok olduğu, böylece canlılardan tabii bir tekamül (evrim) meydana geldiğini savunanların ileri sürdüğü bir tabirdir. Ayıklanma ile tekamül görüşü tabiatta herşeyin tesadüfle meydana geldiği peşin hükmüne dayanır. Hayatı ve kainatı tesadüfle açıklamak hem ilmi, hem aklı inkardan başka birşey değildir. Canlıların bulunduğu çevre şartlarına göre cihazlarla donatılması; onların Halık'larının, Rab'lerinin sonsuz merhametini, ilmini ve iradesini gösteren inkar edilemez delilleridir. Bunlar kör tesadüfün, şuursuz maddenin işleri değildir ve olamaz. Dünyaya bir yavru getiren annenin memelerinden süt gelmesi ve yavrunun kimseden öğrenmeden memeyi arayıp süt emmesini başarması tesadüf mü, yoksa Allah'ın sonsuz merhameti, ilmi ve iradesini göstermez mi? Bunu zerre kadar aklı olan anlamaz mı?
 4. Bireylerin ya da kümelerin doğal olarak işbölümü yapması. 2-Canlı varlıklarda ortamın koşullarına en iyi uyan bireylerin ya da türlerin yaşamalarını sürdürüp uymayanların ise yok olması.
 5. (en)Selection.

ayıklanmak

 1. Ayıklama işine konu olmak
 2. (en)To be sorted out.
 3. (en)To be cleaned.
 4. (en)To be shelled.
 5. (en)To be picked over and cleaned.
 6. (en)Sort.

ayıklanmak

 1. Ayıklama işine konu olmak
 2. (en)To be sorted out.
 3. (en)To be cleaned.
 4. (en)To be shelled.
 5. (en)To be picked over and cleaned.
 6. (en)Sort.

ayıkla

 1. (en)Awake, wake.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ayıklanmakayıklaayıkla pirincin taşınıayıklabirleştirayıklamaayıklama anahtarı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın