atriyal natriüretik faktör ne demek?

 1. Kulakçık kaslarının gerilmesi, kan hacmi ve basıncının artması ve aşırı tuz alınması sonucu kalbin kulakçık kasları tarafından yapılan ve salgılanan, kan hacminin ayarlanmasında, böbreklerle sodyum çıkarılmasında, idrar söktürücü, damar genişletici ve kan basıncının düşürülmesinde önemli rol alan peptit hormonlar, ANF.
 2. (en)Atrial natriuretic factor.

atriyal

 1. Kulakçığa ait
 2. (en)Atrial

atriyal fibrilasyon

 1. Atriyal titreme veya titreşimler.
 2. (en)Atrial fibrillation.

natriüretik

 1. Sodyumun idrardan eliminasyonu ile ilgili olan
 2. (en)Natriuretic.

faktör

 1. Etken, etmen
 2. Bk. üretimfaktörleri
 3. Bk. etken
 4. Gen, genetik etken
 5. Vitaminler ve diğer esansiyel elementler
 6. Biyolojik, iklimsel, besinsel vb. olabilen ve bir etki yapan herhangi bir ajan.
 7. Bir biyokimyasal olayda görev yapan, henüz tamamıyla tanımlanmamış bir madde ya da etken. Çoğunlukla tanımlandıktan sonra da kullanılmaya devam edilir ya da ayrıca isimlendirilir.
 8. Hayvan beslemede, bir vitamin, mineral veya diğer bir besin maddesi veya besin maddesi olmayan, genellikle hayvanın büyümesi veya döl verimi üzerine etkili olan, tanımlanmış veya henüz tanımlanmamış bulunan madde.
 9. İstatistiksel çalışmalarda, kategorik değişken ve nitel özelliğe sahip değişken, etmen.
 10. Fr. Bir neticeyi meydana getiren unsurlardan her birisi. Amil.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

atriyalatriyal fibrilasyonatriyal flateratriyal flatteratriyal rupturatriyal septal defektatriyal septum defektiatriyal situsatriyal titreme veya titreşimleratrialatrial fibrillationatrial flutteratrial flutter and fibrillationatrial natriuretic factorATRatrabatrabilatrabileratrabiliousnatriüretiknatriüreznatriürinatriumnatrium hypochloritenatrium hyroxidenatrium hyroxide testnatrium hyroxit
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın