atp ne demek?

 1. Bk. adenozin trifosfat
 2. Adenozin trifosfat.
 3. Adenozin trifosfat.
 4. (en)Adenosine triphosphate, ATP.
 5. (en)Adenosine triphosphate.

adenozin trifosfat

 1. Canlıların doğrudan kullandığı hücresel enerji molekülü, biyolojik enerji.
 2. Hücrede kimyasal enerjinin saklandığı ve serbestlendiği bir organik molekül ve nitrojenli bir baz olan adenin, bir pentoz şeker olan riboz ve üç fosfat radikalinden oluşan bir nükleotit, ATP. Son iki fosfat radikali moleküle yüksek enerjili çok kararsız olan fosfat bağlarıyla bağlıdır ve bu bağlar hücresel reaksiyonları yürütmek için enerji gerektiğinde hemen parçalanabilir. Adenozin trifosfatın hidrolizi sonucu açığa çıkan serbest enerji; ribozomlarda protein üretiminin yapılması, hücre zarındaki aktif taşınmada ve kas kasılması gibi mekanik işlerde kullanılır.
 3. (en)Adenosine triphosphate.

atp fosforlaşması

 1. Proton hareketlendirici kuvvetlere bağlı olmaksızın sitoplazmadaki enzimler aracılığı ile ADP' ye yüksek enerjili fosfat bağlanarak ATP'nin oluşturduğu reaksiyonlar.

ATP sentaz

 1. Bakteri plazma zarında veya iç mitokondrial zardaki oksidatif fosforilasyon ve kloroplastlardaki fotofosforilasyon esnasında ADP ve fosfattan ATP oluşturan bir enzim kompleksi.
 2. (en)ATP synthase.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

atp fosforlaşmasıATP sentazatp sentetazatp synthaseatpazATPaz pompasıATPS sistemiatat a clipat a crossroadsat a discountat a distance
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın