antik tragedya ne demek?

 1. İÖ VI. yüzyılda Yunanlı Thespis ile başlıyan ve İS I. yüzyılda Latin Seneca ile son bulan yedi yüzyıllık bir dönem içinde yazılmış tragedyalardan her biri. En büyük Yunan tragedya yazarları Aiskhilos, Sofokles ve Öripides'tir. Roma'da ise yapıtları oynanmaya elverişli olmamasına karşın, Seneca'dır.
 2. (en)Antique tragedy.
 3. (fr)Tragédie ancienne

antik tiyatro

 1. Eski Yunan ve Latin tiyatroları için kullanılan terim.
 2. (en)Ancient theatre, antique theatre.
 3. (fr)Théâtre antique

antik

 1. İlk Çağdaki uygarlıklarla, özellikle eski Yunan ve Roma uygarlıkları ile ilgili olan, antika.
 2. (Heykel, Mimarlık) İlkçağdaki büyük uygarlıkların, özellikle eski Yunan ve Roma'nın klasik yapıtlarına verilen genel ad. Ancak Mısır ya da Mezopotamyaantik yapıtları söz konusu ise, Mısırantiki ya da Mezopotamyaantiki deyimleri kullanılır.
 3. (en)Antique.
 4. (en)Archaic.
 5. (en)Antique , antiquely.
 6. (en)Ancient.
 7. (fr)Antiques

tragedya

 1. Trajedi.
 2. Klasik tanımlamasında, yüceltilmiş sözlerle yazılan, yüceltilmiş bir kahramanın iyi bir durumdan kötü bir duruma düşmesiyle, seyircinin korkuya ve acımaya yönelerek duygusal arınmaya gittiği oyun türü. Çağdaş tanımı içinde, olağan bir kişinin gerçekçi bir çevre içinde toplumsal çelişkilerini hissetmesiyle ortaya çıkan oyun türü.
 3. Bk. ağlatı
 4. (en)Tragedy.
 5. (fr)Tragédie

Türetilmiş Kelimeler (bis)

antik tiyatroantikantik çağantik komedyaantik yunan biyografıantik yunan senatosuantik yunan tiyatrosuantikaantika adamantika dükkanıantianti acid coatanti aircraftanti aircraft gunanti alerjitragedyatragedya oyuncusutragedya öğeleritragedyanın öğeleritragedytragedy of the commonstragediantragediennetragacanth
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın