alanin transaminaz ne demek?

 1. Koenzim olarak gereken piridoksal fosfatla amino gruplarının alaninden alfa-ketoglutarata geri dönüşlü olarak transferini katalizleyerek pürivat ve glutamat oluşturan ve doku nekrozunun eşlik ettiği tüm durumlarda, özellikle iskelet kası ve karaciğerin akut hasarıyla ilişkili durumlarda serumda yükselen transferaz sınıfından bir enzim, glutamat pirüvat transaminaz, GPT, SGPT, ALT.
 2. (en)Alanine transaminase.

alanin

 1. Vücutta glukoz metabolizmasında kullanılan bir amino asit olan ve karbonhidratlardan enerji üretiminde katkı sağlayan, sembolü Ala ve A olan alifatik ve hidrofobik yan zincirli esansiyel olmayan amino asit.
 2. Renksiz kristallerden oluşan, soğuk suda az fakat sıcak suda iyi çözünen, eterde çözünmeyen hemen hemen tüm proteinlerde bulunan, bir metil yan zinciri olan basit bir amino asit, alfa-amino propiyonik asit.
 3. (en)[Alanin (der) ] alanine, amino acid.
 4. (en)Alanine.

alanin ala a

 1. Bir metil yan zinciri olan basit bir amino asit; alfa-amino propiyonik asit.
 2. (en)Alanine.
 3. (fr)Alanine

transaminaz

 1. Aminotransferaz.
 2. Amino grubunun, bir bileşikten diğer bir bileşiğe geçmesini veya aynı bileşik içinde yer değiştirmesini sağlayan enzim, aminotransferaz.
 3. (en)Transaminase.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

alaninalanin ala aalanin aminotransferazalaninealanine aminotransferasealanine transaminasealanalan açısıalan adıalan adı sistemialan adı sunucusualaala alaala ala ala alaya kalkmakala alış almaala güntransaminaztransaminasetransaminasyontransaminationtransamidasyon
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın