akrozom ne demek?

 1. (Yun. akros: uç; soma: vücut) Sperm başının ucunda, spermin yumurtaya girebilmesini sağlamak üzere yumurta örtülerini sindiren hidroliz enzimlerini kapsayan, Golgi kompleksinden oluşan bir organel.
 2. Spermatozoonun baş kısmında bulunan ve dölleme sırasında yumurta hücresini delmeye yarayan hyaluronidaz ve akrozin gibi enzimleri içeren sivri çıkıntı.
 3. Kimi parazit türleri spermatozoalarının önündeki en uç nokta.
 4. Sperm başının ön kısmında, spermin yumurtaya girebilmesini sağlamak üzere yumurta örtülerini sindiren ve yumurtaya penetrasyon için gerekli hidroliz enzimlerini içeren, golgi kompleksinden oluşan bir organel.
 5. (en)Acrosome.
 6. (al)Akrosom
 7. (fr)Acrosome

akrozom kesecikleri

 1. Spermatozoon başının ön kısmında plazma zarı ile dış akrozomal zarın erimesi sonucu meydana gelen, zona pellusidanın delinip geçilmesine yardımcı olan enzimlerle dolu iri kesecikler.
 2. (en)Acrosome bladders.

akrozom reaksiyonu

 1. Spermatozoon oosite ulaştığında zona pellusidayı delerek geçebilmesi için başının ön kısmında plazma zarı ile dış akrosomal zarın erimesiyle içerisi enzimlerle dolu iri keseciklerin meydana gelmesi, bunların içeriğini boşaltması sonucu zona pellusidanın geçilmesi esnasında sperm başının apeksi etrafında akrozom başlığının tamamen kaybolması ve ön yüzünde yalnız iç akrozomal zarın kalması ile belirgin olaylar ve değişiklikler.
 2. (en)Acrosome reaction.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

akrozom kesecikleriakrozom reaksiyonuakrozonakrozinakroakroagnozakroamatikakroanesteziakroanjiyomatozakrakraakrabakrabaakraba çıkmak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın