aşınma payı yedeği ne demek?

 1. Yıpranma, aşınma ve gelecekteki yükümlülüklerin belirli bölüntülerle ortadan kaldırılması ve düzenli, bölüntülü sürelerde ödenecek giderler için peşinen ayrılan karşılıklar.
 2. Durağan olan ya da olmayan değerlerin yıpranmakla düşen değerlerini karşılamak için, bunların tümdeğerlerine ekleme yoluyla ayrılanaşınma payı yedeği.
 3. (en)Accrued depreciation.
 4. (fr)Fonds d'amortisssement

aşınma payı yöntemleri

 1. Eşyanın özel durumları, yıpranma süreleri ve bu işlemi çeşitli yönlerden etkileyebilecek benzeri olaylar göz önünde tutularak, aşınma uygulamalarında baş vurulacak çeşitli yollar.
 2. (en)Depreciation methods.
 3. (fr)Méthodes d'amortissements

aşınma payı ayırcası

 1. Bir borcun ödeme yoluyla ortadan kaldırılabilmesi ya da yıpranan özdeklerin yerine yenilerinin konulabilmesi için kârdan ayrılan payların toplamı.
 2. (en)Sinking fund.
 3. (fr)Fonds d'amortissement, caisse d'amortissement

pay

 1. Birden fazla kişi arasında bölüşülmüş bir bütünden, bu kişilerin her birine düşen bölüm, hisse.
 2. Eşit bölüm.
 3. Bayağı kesirlerden birinin eşit parçalardan kaç tane alındığını gösteren sayı: paydanın üstüne yazılarak yatık bir çizgi ile ondan ayrılır.
 4. Ayak
 5. (en)Apportionment.
 6. (en)Hence, figuratively: To compensate justly; to requite according to merit; to reward; to punish; to retort or retaliate upon.
 7. (en)To discharge, as a debt, demand, or obligation, by giving or doing what is due or required; to deliver the amount or value of to the person to whom it is owing; to discharge a debt by delivering.
 8. (en)To discharge or fulfill, as a duy; to perform or render duty, as that which has been promised.
 9. (en)To give or offer, without an implied obligation; as, to pay attention; to pay a visit.
 10. (en)To give a recompense; to make payment, requital, or satisfaction; to discharge a debt.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

aşınma payı yöntemleriaşınma payı ayırcasıaşınma payı değeriaşınma payı karşılığıaşınma payı oranıaşınma payı sayışımıaşınmaaşınma dayanımıaşınma direnciaşınma dönemiaşınma morfolojisiaşınma payıaşın yüksek sıklıkaşınaaşındıranaşındırganaşındırıcıpayı olmakpayın küçük bölümüpayına düşeni yapmakpayına düşmekpayından fazlasını almakpayını almakpaypay bırakmakpay a bribe topay a complimentpay a premium for
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın