Mor karaman koyunu ne demek?

 1. İran ve Türkiye'nin kuzeydoğu bölgelerinden köken alan, Türkiye'de Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilen, Türkiye koyun ırkları arasında sayı olarak ikinci sırada, vücudu kahverengi veya kızıl kahverengi renkte kaba-karışık yapağıyla örtülü, yağlı ve kuyruk omurları uç kısımda S kıvrımı yapan ve Akkaraman'ın kuyruğundan daha büyük bir kuyruğa sahip, et, süt ve yapağı verimi için yetiştirilen, besi verim gücü iyi, yapağısı Akkaraman'dan daha kaliteli, Türkiye'nin yerli bir koyun ırkı.
 2. (en)Red Karaman Sheep.

mor karaman

 1. Kızıldan mora kadar değişen renklerde, göz, ağız, burun etrafı daha açık, baş ve ayaklar vücuduna göre daha koyu renkte, kaba karışık yapağılı Doğu Anadolu bölgesi ile kuzeydoğu illerimizde yetiştirilen bir tür koyun.

mor

 1. Kırmızı ile mavinin karışmasından oluşan renk, menekşe renginin kırmızıya çalanı.
 2. Bu renkte olan.
 3. (en)Purple.
 4. (en)Violet.
 5. (en)Amaranthine.
 6. (en)Puce.
 7. (en)Amaranth.
 8. (en)Livid.
 9. (en)Millennium Operating Regime.
 10. (en)Mother.

karaman

 1. "Bir şeye tam güvenmeyip ileride nasıl olacağını beklemek gerekir" anlamındaki Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu atasözünde geçen bir söz.
 2. Orta Anadolu'da yetiştirilen, kuyruğu iri ve yağlı bir tür koyun.
 3. Esmer, kara yağız insan.
 4. Güneybatıdan esen yel.
 5. Bir erkek adı.
 6. (en)Karaman.
 7. (en)Drop stamp.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

mor karamanmormor boyamor koşnilmor kuvarsmor ötesimor ötesi ışıkmor ötesi ışınmor ötesi ışın tedavisimor ötesi ışınlan uvmomo drivemo ldmoamoabkaramankaraman kimyon tohumukaraman kimyonukaramandolakaramanın koyunu sonra çıkar oyunukaramakaramakkaramamakkarakara adamıkara afrikakara ağaçkakankara ağızlıkarkar zarar cetvelikar adamkar aktarımıkar amacı gütmeyen
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın