5 hidroksitriptamin ne demek?

 1. Bk. serotonin
 2. (en)5-hydroxytryptamine.

serotonin

 1. Memelilerde ve merkezî sinir sistemi olan diğer canlılarda bulunan, kan pulcukları ve mast hücreleri tarafından meydana getirilen, uyanıklık ve ağrı duygularının düzenlenmesinde rolü olan, düz kası uyararak kan damarlarının büzülmesini sağlayan bir nörotransmitter. 5-hidroksitriptamin.
 2. Formülü C10H12ON2 olan, triptofandan oluşan düz kaslar üzerine hormonlar gibi etki eden bir madde.5hidroksitriptamin.
 3. Kan pulcukları, sindirim kanalı miyenterik pleksus ve enterokromafin hücreleri, mast hücreleri, az miktarda beyin, omurilik, epifiz ve retinadan salınan, yerel damarları büzen, mide salgısını kısıtlayan, mide-bağırsak hareketini kolaylaştıran, yangıda venül endotel hücrelerinde kontraksiyon yaparak damarlarda genişleme ve damar geçirgenliğinde artışa neden olan ve ağrı yollarında inhibitör etkili triptofandan meydana gelen monoamin yapısında bir nörotransmitter madde, 5-hidroksitriptamin, 5-HT.
 4. Kan pulcukları ve mast hücreleri tarafından meydana getirilen, uyanıklık ve ağrı duygularının düzenlenmesinde rolü olan, düz kası uyararak kan damarlarının büzülmesini sağlayan bir nörotransmiter.
 5. (en)Serotonin.
 6. (en)Essential hormone and neurotransmitter derived from the amino acid tryptophan, precursor of the hormone melatonin (Physiology).
 7. (en)S.
 8. (fr)Sérotonine
 9. (fr)S
 10. Amino asit tritofandan elde edilen hayati hormon ve sinirsel iletici, melatonin hormonunun öncüsü (Psikoloji)

5

 1. Adamantinom

5 12 dalgalık

 1. 5, 7, 10, 12 sayılı olukları kapsayan üçüncü kuşak için hazırlanmış alıcı dalgalığı.
 2. (en)5-12 aerial (ABD: antenna).
 3. (al)5-12 Antenne
 4. (fr)Antenne 5-12

Türetilmiş Kelimeler (bis)

55 12 dalgalık5 H5 hidroksiindol asetik asit5 HT5 MTN5 nisan kararları5 s rna5.8 s rna500 nolu broşürababaaba güreşiabacıabacılık
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın