ısırıcı bitler ne demek?

 1. Başları göğüslerinden geniş, kısa duyargalı, kısa ayaklı, kanatları körelmiş olup, memelilerle kanatlıların derisinde, kıl, tiftik, yapağı, tüy, ölmüş deri kırıntıları yiyerek yaşayan böcekler takımı; yapağıyiyenler.
 2. Tüy bitleri.
 3. (en)Biting lice.
 4. (al)Kieferläuse
 5. (fr)Mallophages
 6. (la)Mallophaga

ısırıcı koyun biti

 1. 1,5 mm. boyunda olup, koyun yapağısında yaşayan ve ülkemizde çok rastlanan ısırıcı bit.
 2. (la)Bovicola ovis

ısırıcı

 1. Isıran, dişlerini batıran.
 2. Dalayan, kaşındıran (kumaş, yün).
 3. Sert, soğuk (rüzgâr)
 4. (en)Mordant.
 5. (en)Inclined to bite.
 6. (en)Which will bite.
 7. (en)Biting.
 8. (en)Scratchy.
 9. (en)Irritating to the skin.
 10. (en)Bitter.

bitler

 1. Kanatlılar alt sınıfına giren, ağız yapıları sokup emmeye elverişli, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen bir böcek takımı.
 2. Eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, küçük ve yassı vücutlu, kanatları ikincil olarak kaybolmuş, ağız parçaları delici emici tipte, gelişimlerinde başkalaşım görülmeyen, memeli hayvanların derileri üzerinde dış asalak olarak yaşayan, kan emerek beslenen türlere sahip bir takım.
 3. Ağız yapıları sokup emmeğe elverişli, başları dar, memelilerde yaşayan ve kanla beslenen, kanatsız böcekler takımı. Gerçekbitler.
 4. Geçmişte Phthiraptera takımında olduğu kabul edilen günümüzde ise Anoplura (kan emen bitler), Mallophaga (yapağı bitleri) ve Rhynchophthirina (fil bitleri) takımları olmak üzere 3 gruba ayrılan, insan, kanatlı ve memelilerde parazitlenen küçük, kanatsız, paraziter böceklerin genel adı. Anoplura alt dizisinde bulunan türler kan emerek beslenirken Mallophaga alt dizisinde bulunan türler yapağı, saç ve kılların keratin yapıları ve dermal sızıntıyla beslenmektedirler. Tüm gelişim evreleri konak üzerinde bulunur. Bulaşma temas yoluyla olmaktadır.
 5. (en)Lice.
 6. (al)Läuse
 7. (fr)Pou
 8. (la)Siphunculata, siphunculus: tüpçük
 9. (la)Anoplura x

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ısırıcı koyun bitiısırıcıısırıkısırıldımısırılmabitlerbitlerini ayıklamakbitlemekbitlenmebitlenme sonucu kaşıntıbitlenmekbitlabbitbit akarıbit allocationbit atamabit ayrıntıları
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın