ökse otu ne demek?

 1. Ökse otugillerden, elma, armut, ıhlamur, kiraz, erik vb. ağaçların dalları üzerinde asalak olarak yaşayan, üzüme benzer yemiş veren, saplarından ökse çıkarılan bitki, burç (II) (Viscum album).
 2. Ökse otugiller (Loranthaceae) familyasından, çam, badem gibi bitkiler üzerinde yarı asalak yaşayan, yapraklarını dökmeyen bir bitki. Armut otu, buruç, çekem.
 3. Yapraklarında triterpenik bileşikler, saponinler, tanen, urson, inosit ve vinkotoksin adlı bir madde içeren, idrar söktürücü, kan basıncını düşürücü, sinir sistemini teskin edici olarak kullanılan ökse otugiller familyasından bir bitki.
 4. (en)Mistletoe.
 5. (en)Continental mistletoe.
 6. (fr)Qui blanc
 7. (la)Viscum album

ökse otugiller

 1. Taçsız iki çeneklilerden, ökse otu gibi ağaç dalları üzerinde asalak olarak yaşayan bitkileri içine alan bir familya.
 2. Çalılar ya da ağaçlar üzerinde yarı parazit olarak yaşayan, meyveleri tekli ve eriksi yapıda olup yapışkan bir madde ile kaplı olan, her dem yeşil bitkiler.
 3. (la)Loranthaceae

ökse ardıcı

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ardıç kuşugiller (Turdidae) familyasından, 27 cm kadar uzunlukta, kuyruğu uzun, sırtı gri kahverengi, karnı beyazımsı ve hafif sarımsı olup iri siyah lekeleri bulunan, Türkiye'nin büyük bir bölümünde her mevsim görülen, genellikle böcek, solucan ve küçük salyangozlarla beslenen bir tür.
 2. (en)Mistle thrush.
 3. (fr)Grive draine
 4. (la)Turdus viscivorus

ot

 1. Ağı, zehir.
 2. İlaç.
 3. Esrar.
 4. Otla yapılmış veya otla doldurulmuş.
 5. Toprak üstündeki bölümleri odunlaşmayıp yumuşak kalan, ilkbaharda bitip bir iki mevsim sonra kuruyan küçük bitkilere verilen ortak ad
 6. Yunanca kulak anlamında kullanılan ön ek
 7. Toprak üstü gövdeleri genelde yeşil renkli olan ve ikincil kalınlaşmanın olmadığı bitkiler.
 8. Hayvan yemlerinin tümü.
 9. (en)Output transformer.
 10. (en)Occupational Therapy Use of a vocational or vocational tasks as a form of therapy.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ökse otugillerökse ardıcıökse çubuğuökse kuşuökse sürmekökseökseardıcıökselemeökselemekökseli soruökaryonökaryotökaryotikökaryotik protistökaryotlarotu biçip kurutmakotu çek, köküne bakotukoturoturacağı yeri ayarlamakoturacakoturacak yeroturacak yer sağlamaoturağını tamir etmekoturakotot cinsindenot çekirgeleriot çıkaranot doğrama makinesi
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın