çizgisel geometri ne demek?

 1. Yüzey şekillerini ve yüzey problemlerinin araştırılmasını ve çözüm yöntemlerini düzlem üzerindeki çizgilerle inceleyen bir geometri dalı.
 2. (en)Line geometry.
 3. (fr)Géométrie réglée

çizgisel

 1. Çizgi ile gösterilmiş.
 2. (en)Linelike.
 3. (en)Linear.

çizgisel akış

 1. Bk. katmanlı akış.

geometri

 1. Nokta, çizgi, açı, yüzey ve cisimlerin birbirleriyle ilişkilerini, ölçümlerini, özelliklerini inceleyen matematik dalı, hendese.
 2. Bu konu ile ilgili olan kitap veya ders.
 3. Bk. uzam bilgisi
 4. Noktalar, çizgiler, yüzeyler ile cisimlerin özelliklerini, ölçümlerini ve aralarındaki bağıntıları inceleyen matematik dalı.
 5. Orta dereceli ve yüksek okullarda öğrencilere noktalar, çizgiler, yüzeyler ile cisimlerin özellikleri, ölçümleri ve aralarındaki bağıntılar üzerinde gözlem ve uygulamalara dayalı olarak belli bilgi ve anlayışları kazandırmak amacıyle matematik kümesi içinde okutulan ders.
 6. (en)Geometry.
 7. (en)Geometry hendese.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çizgiselçizgisel akışçizgisel derecelendirme ölçeğiçizgisel eşleççizgisel hesaplamaçizgisel integralçizgisel yükçizgisellikçizgiçizgi altı işlemlerçizgi altı kalemlerçizgi bagdastiriciçizgi bırakmakçizgeçizge alanıçizgelemeçizgeleme aygıtı arayüzüçizgeleme motorugeometrigeometri türügeometri uzmanıgeometria tırtılıgeometricgeometric attenuationgeometric averagegeometric bucklinggeometric distortiongeometric distributiongeometergeomeangeomedicinegeomgeom hipotenüsgeomagneticgeomagnetic polegeomagnetical
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın