çevik üretim sistemi ne demek?

 1. Yetkilerle donatılmış çalışanlarla gelişmiş teknolojileri etkin bir biçimde bir araya getiren, tüketici özel istemlerini dikkate alan, etkinliklerdeki hataları azaltan, kısa üretim süreçleri haftalık oluşturarak etkin rekabet etmeyi sağlayan, duruma göre üretim programını değiştirerek uyum sağlayabilen esnek bir üretim, yönetim, planlama ve kontrol sistemi. krş. esnek üretim sistemi, fordist üretim sistemi, yalın üretim sistemi
 2. (en)Agile production system.

çevik

 1. Kolaylık ve çabuklukla davranan, tetik, atik
 2. Çabuk davranan, hızlı ve hareketli
 3. Hızlı ve sağlam.
 4. Tez hareketli. Oynak. Çabuk hareket edebilen.
 5. (en)Agile.
 6. (en)Swift.
 7. (en)Fleet.
 8. (en)Nimble.
 9. (en)Brisk.
 10. (en)Dapper.

çevik çalak

 1. Tez, hareketli, çalışan. Yerinde durmayıp hareket eden.

üretim

 1. İnsanların, toplumun varlığı ve gelişmesi için gerekli olan nesneleri sağlamak üzere, amaçlı etkinlikleriyle doğal çevrelerini değiştirmeleri, istihsal, tüketim karşıtı.
 2. Bu etkinlikler sonucu elde edilen nesneler.
 3. İnsanın topraktan, doğanın her türlü kaynak ve güçlerinden kendine yararlı ürünler elde etmesi, bunları işleyerek gereksinim duyduğu özdek ve nesneler durumuna koyması, çoğaltması işi.
 4. Mal ve hizmetleri bir dizi işlemden geçirerek biçim, zaman ve mekân boyutuyla faydalı hale getirmek veya faydalılıklarını artırmaya yönelik her türlü etkinlik.
 5. Çıkarma, elde etme, ürünün tüketiciye aktarılan kısmı, istihsal.
 6. (en)Production.
 7. (en)Manufacture.
 8. (en)Output.
 9. (en)Generation.
 10. (en)Outturn.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çevikçevik çalakçevik gibonçevik jibonçevik kurbağaçevik kuvvetçevikcançevikçeçevikelçevikerçevençevgançevgençeçe çe hastalığıçe çe sineğiçeberçebiüretimüretim araçlarıüretim artığıüretim artışıüretim biçimiüretim birliğiüretim bölümüüretim dışı işüretim ekonomisiüretim elemanıüretiüreticiüretici alanüretici çekincesiüretici firma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın