çam baştankarası ne demek?

 1. Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, baştankaragiller (Paridae) familyasından 11.5 cm kadar uzunlukta, alın, tepe ve ensenin iki yanı ve gerdan parlak mavi siyah olan, çam ormanlarında yaşayan, Avrupa, Kuzeybatı Afrika, Rusya, bütün Orta ve Kuzey Asya'da bulunan, yurdumuzda da Batı, Kuzey ve Güney Anadolu ile Orta Anadolu'nun kuzeyinde yaşayan bir tür.
 2. (en)Cool tit.
 3. (fr)Mésange neire
 4. (la)Parus ater

çam

 1. Çamgillerin örnek bitkisi olan, dört mevsim yeşil kalabilen, iğne yapraklı, yurdumuzda birçok türü yetişen bir orman ağacı (Pinus).
 2. Eğrilme, bükülme.

çam ağacı

 1. (en)Ground fir.
 2. (en)Pine.

baştankara

 1. Ötücü kuşlar takımının baştankaragiller familyasından, Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'da yaşayan, böcek yiyerek tarıma yararlı olan, oldukça kısa, güçlü ve sivri gagalı, çeşitli renklerde olabilen bir kuş türü (Parus maior).
 2. Bk. büyükbaştankara
 3. (en)Tit, titmouse.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çamçam ağacıçam ağacından ağıl olmaz, el çocuğundan oğul olmazçam balıçam bitiçam bölmesiçam devirençam deviren kimseçam devirmeçam devirmekÇAçabaçaba gerektirmeyençaba göstermekçaba harcabaştankarabaştankaragillerbaştanbaştan aşağıbaştan aşağı ıslatmakbaştan aşağı süzmekbaştan aşırma
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın