çalı bülbülügiller ne demek?

 1. Bk. öteğengiller

öteğengiller

 1. (anlamdaş. çalı-bülbülügiller, Sylviidae, (Lât. sylvia = öteğen,) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının öz-ötücüIer (Oscines) üst-familyasından (bk.) bir familyası. Gagaları biz biçiminde olan küçük kuşlardır. Tüyleri ipek-gibi yumuşaktır. Göçederler. 240 kadar türü vardır. Kara-başlı yalı bülbülü (Sylvia atricapilla), bahçe öteğeni (S. borin), kül-rengi öteğen (S. communis), gözlüklü çalı bülbülü (S. consipicillata), çit öteğeni (S. curruca), çalı bülbülü (S. hortensis), kara-başlı öteğen (S. melanocephala), çizgili öteğen kuşu (S. nisoria), maskeli öteğen kuşu (S. rüpelli), terzi kuşu (Cisticola cisticola), ak mukallit (Hippolais pallida), sarı mukallit (H. icterina), çil ardıcı (Acrocephalus arundinaceus), söğüt öteğeni (Phylloscopus trochilus), dağ öteğeni (Ph. bonelli), yeşil öteğen (Ph. trochiloides), orman öteğeni (Phl. sibilatrix), çekirge öteğeni (Locustella naevia), ırmak öteğeni (L. fluviatilis), su ardıcı (Acrocepfalus paludicola), bataklık ardıcı (A. palustris), sazlık ardıcı (A. scirpaceus) türleri çok iyi bilinirler (bk.).
 2. (en)Warbler.
 3. (al)Grasmücken
 4. (fr)Sylviidés
 5. (la)Sylvia

çalı bülbülü

 1. Serçegillerden, güzel öten, küçük bir kuş, ötleğen, bayır kuşu (Sylvia communis).
 2. Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ardıç kuşugiller (Turdidae) familyasından, 15 cm kadar uzunlukta, Türkiye'nin her tarafında yazın kuluçkaya yatan, özellikle sık ve gölgelik çalılıklarda yaşayan, böceklerle beslenen, göçmen bir tür. Yelpaze kuyruklu bülbül, kızılçalı bülbülü.
 3. (en)Warbler.
 4. (en)Rufeus warbler.
 5. (fr)Agrebate reux
 6. (la)Cercotrichas galactotes

çalı

 1. Böğürtlen, ahududu gibi küçük, dalları dibinden çatallanan ve sapları odunsu bitki.
 2. Toprak üstü gövdelerinde sekonder kalınlaşmanın ve odunlaşmanın olduğu, boyları 1-3 m kadar olan, çok yıllık bitkiler.
 3. (en)Bush.
 4. (en)Shrub.
 5. (en)Briar.
 6. (en)Brier.
 7. (en)Brush.
 8. (en)Hedge.
 9. (en)Thicket.
 10. (en)Shurb, frutex.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

çalı bülbülüçalıçalı çırpıçalı çitçalı demetleriçalı dikeniçalı fasulyesiçalı gibiçalı gibi olmaçalı horozuçalçalaçala çalaçalabçalacakbülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım demişbülbülün çektiği dilinin belası
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın