virüs kılıfı ne demek?

 1. Bazı virüslerin kapsidini çevreleyen, konukçu hücrenin plâzma zarından virüs ayrılırken üzerini saran ya da virüs nükleik asitlerince şifrelenerek konukçunun maddelerinden sentezlenen, bazen üzerlerinde glukoprotein komplekslerinin oluşturduğu çivi gibi çıkıntılar bulunan ve virüs tanımlanmasında kullanılan, lipit, protein ve karbohidratlardan oluşan yapı.
 2. (en)Viral envelope.
 3. (fr)Enveloppe virale
 4. (la)Virus: zehir

virüs

 1. Bulaşıcı hastalıklara yol açan mikrop.
 2. Bilgisayar programlarında bozulmaya sebep olan etken.
 3. Bilgisayarda sistem öz kaynaklarını gereksiz olarak kullanan ve belleği bozan, kendini kopyalayarak üreten, bulaşmış olduğu yazılım çağrıldığında harekete geçen program.
 4. Canlı hücrelerde yaşayan, metabolizmaları bulunmayan, oksijen kullanılmayan, makromoleküller oluşturmayan büyümeyen veya ölmeyen, fakat sadece canlı hücrelerde üreyen, biçimleri bakterininkilere benzeyen, birçok hastalığa yol açan, ancak elektron mikroskobunda belirlenebilecek kadar küçük olan, protein ve nükleik asitlerden oluşan enfeksiyon yapıcı madde.
 5. Ancak elektron mikroskobuyla görülebilen, özel filtrelerden geçebilen, yalnızca canlı hücreler içerisinde üreyebilen, RNA veya DNA kitlesinden oluşmuş, herhangi bir metabolik işlev göstermeyen mikroorganizma.
 6. (en)Virus.
 7. (en)Germ.
 8. (en)Viral.
 9. (en)Virüs.
 10. (al)Virus

virüs adlandırılması

 1. Belirli ölçütlere göre virüslerin adlandırılması.
 2. (en)Viral nomenclature.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

virüsvirüs adlandırılmasıvirüs arama programıvirüs belirtecivirüs benzeri tanecikvirüs bilimivirüs cinsivirüs fabrikasıvirüs genusuvirüs gruplarıvirülanvirülansvirülans plazmitlervirülantvirülant fajkılıfın çatlamasıkılıfına koymakkılıfına uydurmakkılıfkılıf çürüğü hastalığıkılıf proteinlerkılıfçıkılı kılınakılı kıpırdamamakkılı kırk yarankılı kırk yaran kimsekılı kırk yaran memur
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın