vektör ne demek?

 1. Doğrultusu, yönü, uzunluğu belirli olan ve bir ok işaretiyle gösterilen doğru çizgi.
 2. Büyüklüğü ile yönü olan nicelik.
 3. Bk. yönleç
 4. Bk. yöney
 5. Bileşke
 6. Gen mühendisliğinde, içine başka bir DNA sokulabilen ve böylece gen ifadesinin incelendiği ya da çoğaltmak için bakteriye veya diğer hücrelere sokulabilen faj, plâzmit ya da virüs DNA molekülü.
 7. Bazı hastalıkların taşıyıcılığını yapan organizmalar.
 8. Mikrobiyal hastalık etkenlerini taşıyan canlılar.
 9. Parazitleri ve diğer patojenleri kan emerek bulaştıran (sülükler, vampir yarasalar, insektler, keneler ve akarlar) veya dışkıdaki kistik evrelerle bulaşık yiyeceklerle taşıyan aracı.
 10. Moleküler klonlama çalışmalarında kullanılan ve klonlanacak genin içine yerleştirildiği taşıyıcı görevi gören DNA molekülleri.
 11. Bir hastalık etkenini bir konaktan diğerine taşıyan omurgasız hayvan.
 12. Konak hücrede çoğalabilen plazmit veya viral genetik materyal.
 13. (en)Vector.
 14. (al)Vektor
 15. (fr)Vecteur
 16. (la)Vector: taşıyıcı
 17. (la)Vector

yönleç

 1. Tam olarak tanımlanabilmesi için büyüklüğünden başka bir de doğrultusunun bilinmesi gereken nicelik; örneğin (kuwet, hız, alan.yönleçsel nicelikler ok biçimli bir simge ile gösterilir, anlamdaş yöngü.
 2. Tam olarak tanımlanabilmesi için büyüklüğünden başka bir de doğrultusunun bilinmesi gereken nicelik; örneğin (kuwet, hız, alan.yönleçsel nicelikler ok biçimli bir simge ile gösterilir, anlamdaş yöngü.
 3. (en)Vector.
 4. (al)Vektor
 5. (fr)Vecteur

vektör alanı

 1. Bir manifoldun bir alt kümesinde tanımlanmış ve bu kümenin her bir noktasına, bu noktada bir teğet vektör karşılık getiren bir fonksiyon.
 2. (en)Vector field.
 3. (fr)Champ vectriel

vektör cebiri

 1. (en)Vector algebra

Türetilmiş Kelimeler (bis)

vektör alanıvektör cebirivektör çarpimivektör grafikvektör işaretivektör işlemcisivektör paralelkenar kuralıvektör ruhbilimivektör sahasıvektör toplamivektogramvektokardiyografivektokardiyogramvektoryalvekaletvekalet edenvekalet etmekvekalet ilevekalet ücreti
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın