typhoid bacillus ne demek?

 1. Tifo bakterisi
 2. Tifo mikrobu

tifo

 1. Kirli sularda, bu sularla sulanmış sebzelerde bulunan, ortalama üç hafta süren, ateşli ve tehlikeli bir bağırsak hastalığı, karahumma.
 2. Salmonella typhi ile bulaşık besin ve suların neden olduğu ateşli hastalık.
 3. (en)Typho.
 4. (en)Typhoid fever.
 5. (en)Spotted fever.
 6. (en)Typhoid.
 7. (en)Typhoid fever, black fever.

typhoid

 1. Bkz. tifoid
 2. Tifo
 3. Tifoya benzeyen
 4. Karahumma

typhoid fever

 1. Tifo ateşi
 2. Tifo, karahumma

bacillus

 1. Bkz. basilus
 2. Toprak ve havada bulunan, yiyecek bozulmalarında da rol oynayan çubuk şeklinde, spor taşıyan, kapsül oluşturan, bazılarında kamçı bulunan gram pozitif bir bakteri cinsi.
 3. Gram pozitif (bazı türleri değişken), çoğu türü hareketli, endospor oluşturan, aerobik veya isteğe bağlı anaerobik, oksidaz pozitif veya negatif, çoğu türü katalaz pozitif olan, çubuk biçiminde, türleri toprak, su ve çeşitli gıdalarda yaygın olarak bulunan bakteri cinsi.
 4. Spor oluşturan gram-pozitif, aerobik, çomak biçiminde ince uzun bir bakteri cinsi.
 5. Bkz. basil
 6. Çubuk seklinde mikroskobik bakteri
 7. Herhangi bir mikrop.
 8. (la)Bacillus

Türetilmiş Kelimeler (bis)

typhoidtyphoid fevertyphoidaltyphotyphobacillosistyphogenicTyphaTypha angustifoliaTypha latifoliaTypha minimatyphaceaetyp.typetype 1type 1 errortype 2 diabetes mellitusbacillusbacillus anthracisbacillus bacteriumBacillus cereusBacillus piliformis enfeksiyonubacillus piliformis infectionBacillus polymyxaBacillus stearothermophilusBacillus subtilisbacillus vaccinebacilluriabacillarbacillarybacillary hemoglobinuriabacillary layerbacille calmette guerin vaccine
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın