ter bezi ne demek?

 1. Derinin içinde bulunan ve ter salgılayan bez.
 2. Memeli hayvanların derilerinde her tarafa dağılmış olarak bulunan, bükülmüş tüp şeklinde, merokrin (ektin) ve apokrin tüp salgılama yapan, salgı yapan kısmın etrafı kassı epitel hücreleri ile çevrelenmiş, koyu hücreler (sitoplâzmasında glikoprotein granülleri olan) ve açık hücreler (sitoplâzmasında glikojen granülleri bol olan) şeklinde iki hücre tipine sahip, salgısında su, sodyum klorür, üre, ürik asit, amonyak ve çok az protein bulunan, deri yüzeyinde buharlaşarak vücut sıcaklığının dengelenmesini sağlayan teri salgılayan bez.
 3. (en)Sweat gland.
 4. (fr)Glande sudoripare

ter bezi kisti

 1. Yağ bezlerinin ağız veya kanallarının, epidermisteki üremeli kronik hastalıklara bağlı olarak bir biçimde tıkanmasıyla oluşan, içleri sıvıyla dolu patolojik boşluk.
 2. (en)Sudoriferous gland cyst.

ter bezleri

 1. Memeli hayvanların deri altlarında her tarafa dağılmış olarak bulunan, salgısını akıtıcı kanallar vasıtası ile vücut yüzeyine akıtan, hücreleri çok kıvrımlı ve tek katlılık gösteren, ekrin ve apokrin olmak üzere ikiye ayrılan uzun tubuler bezler, glandula sudorifera. Gerçek ter bezleri olan ekrin bezlerin salgısı sıvı ve kokusuzdur ve kılsız deri bölgelerinde yer alır. Apokrin ter bezleri ise kokuludur.
 2. (en)Sudoriferous glands.
 3. (en)Glandulae sudoriferae.

bezi

 1. Bk. beze
 2. Uslu, akıllı, zarif çocuk.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

ter bezi kistiter bezleriter banyosuter basmakter bir şekildeter alıştırmakter atmater atma odasıterter boşanmaktete arikinui dame te atairangikaahute atairangi kaahute reoteabezibezi herkesin arşınına göre vermezlerbeziebezierbezier ekran koruyucusubezier screen saverbeziersbezikbezik benzeri bir oyunbezilmebezbez alırsan mısırdan , kız alırsan asildenbez ayağıbez ayakkabıbez bağlamak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın