tarif ne demek?

 1. Tanım.
 2. Bir işin yapılış yöntemini açıklama ve belirtme.
 3. Bir şeyin bulunduğu yeri, çevre ile ilgisini belirterek açıklama.
 4. Bk. tanım
 5. Yeni.
 6. (İrfan. dan) Bir şeyi belli noktalar ve işaretlerle inceden inceye anlatıp bildirmek, tanıtmak. Kavl-i şarih. (Osmanlıca'da yazılışı: ta'rif)
 7. (en)Charge , tariff , rate , scale of charges.
 8. (en)Definition.
 9. (en)Description.
 10. (en)Specification.
 11. (en)Characterization.
 12. (en)Delineation.
 13. (en)Depiction.
 14. (en)Description tanım.
 15. (en)Recipe.
 16. (en)Account.
 17. (en)Direction.
 18. (en)Elucidation.
 19. (en)Explanation.
 20. (en)Portraiture.

tanım

 1. Bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtme veya açıklama, tarif.
 2. Bir kavramın ya da bir nesnenin sınırlanması, belirlenmesi; kavramın içeriğini kuran belirtilerin gösterilmesi; bir kavramın ya da bir sözcüğün anlamının belirtilmesi. Tanım türlerinden en önemlileri şunlardır: 1- Sözcük tanımı (verbaltanım): a. Sözcüğün anlamını dildeki anlamına geri giderek belirtme. (Ör. demokrasi: halk egemenliği.) b. Bir sözcüğün anlamını bilinen başka bir sözcükle belirtme. (Ör. müselles: üçgen) 2- Adtanımı (nominaltanım): Yanlış anlaşılmalara yol açmamak içintanımlanacak olanı belli bir sözcüğe ya da sözcüklere bağlanarak saptama. (Uzlaşımsaldır, yasalar yazılırken ve felsefede gereklidir.) Kavramtanımı (Aristoteles'te): Bir kavramın daha yüksek yakın cinsi (genus proximum) ile onu bu cinsten ayırt eden tür ayrımını (differentia specifica) belirtme. 4-Nesnetanımı (realtanım): (nesnenin açıklanması) Aristoteles'in kavramtanımı ile örtüşür. Bir nesneyi yalnız başkalarından ayırmakla kalmayıp, anlamın iç ve özlü ayrımlarını ortaya çıkarmayı amaçlar. Nesnetanımı, kısa olmalı, gereksiz belirlenimlerden kaçınmalı; tam olmalı, zorunlu olan bütün belirtileri vermelidir.
 3. (en)Description.
 4. (en)Illustration.
 5. (en)Account.
 6. (en)Description tarif.
 7. (en)Definition.
 8. (al)Definition
 9. (fr)Définition
 10. (la)Definitio

tarif edilebilir

 1. (en)Describable.

tarif edilemez

 1. (en)Indefinable, undefinable, nondescript.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

tarif edilebilirtarif edilemeztarif edilemez biçimdetarif edilmemiştarif ettarif etmektarifetarife alabilir miyimtarife başlığıtarife dışı araçlartaribtarictaridtaridetartar and feathertar archiving utilitytar brushtar heels
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın