suda çözünen vitaminler ne demek?

 1. Suda çözünen, vücutta depolanmayan, idrarla atılan, provitaminleri olmayan B kompleks vitaminleri olarak adlandırılan B1, B2, B6, B12, biyotin, folik asit, kolin, niyasin, pantotenik asit ve C vitamini gibi suda az veya çok çözünebilen vitaminler.
 2. (en)Water soluble vitamins.

suda çözünen vitamin

 1. B vitaminleri, C vitamini, P vitamini gibi suda çözünen bir grup vitamin.
 2. (en)Water soluble vitamin.
 3. (fr)Hydrosoluble vitamine

suda

 1. Baş ağrısı.
 2. Deve ve koyun bölüğü. (Osmanlıca'da yazılışı: sud'a)

çözünen

 1. Bkz. solüt
 2. Bir çözgende çözünüme uğrayan özdek.
 3. Bir solüsyon içinde çözünmüş madde
 4. Çözelti oluşturan özdek.
 5. (en)Solute.
 6. (en)Solut.
 7. (al)Gelöster Stoff
 8. (fr)Soluté
 9. (fr)Solut

vitamin

 1. Genellikle taze besinlerde bulunan, vücutta eksikliği çeşitli hastalıklara yol açan, organizmaya besin veya ilaç olarak dışarıdan sağlanan maddelere verilen genel ad.
 2. Birçok metabolizma olayları için çok az miktarda gerekli olan ve bitkilerle alçak yapılı hayvanlar tararından sentezlenen, yüksek yapılı hayvanların besin yolu ile aldıkları çeşitli organik bileşikler. A, B, C, D, E, Kvitamini vb. gibi çeşitleri vardır ve sadece birisinin yokluğu hastalık sebebidir.
 3. Canlıların yaşamlarını düzenlemeye yarayan ve yoklukları türlü sayrılıklara yol açan karışık yapılı organik bileşikler sınıfı.
 4. İnsan ve hayvanların sağlığı, büyümesi, her türlü verim gücü, üremesi ve normal metabolizmanın sürmesi için eser miktarda gerekli olan, genellikle organizma tarafından sentezlenemediği için besinlerle dışarıdan alınan ve genellikle bir koenzim bileşeni olarak işlev gören organik maddeler.
 5. Vücuttaki fizyolojik ve metabolik işlevler için gerekli olup, hayvansal ve bitkisel besinlerle organizmaya giren, bir bölümü yağda bir bölümü suda eriyen, eksikliğinde çeşitli hastalıkların geliştiği bir grup organik maddelerden herhangi biri.
 6. (en)Vitamine.
 7. (en)An organic substance that acts as a coenzyme and/or regulator of metabolic processes There are 13 known vitamins, most of which are present in foods or supplements; some are produced within the body Vitamins are crucial for many bodily functions including a healthy immune response.
 8. (en)Any of the various organic substances that are essential in small amounts for most animals and mostly obtained from foods.
 9. (en)Group of organic micronutrients, present in minute quantities in natural foodstuffs, that are essential to normal metabolism.
 10. (en)One of the six types of nutrients needed to sustain human life Vitamins help form blood cells, hormones, and genetic material Vitamins are found in meat and dairy products, vegetables, fruits, cereals, and grains.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

suda çözünen vitaminsudasuda bekletmeksuda bitki yetiştirmesuda boğmaksuda boğulmaksuda çalkalayarak temizlemeksuda çözülürsuda çözünmezsuda durabilensudçözünençözünebilirçözünebilirlikçözünçözündürmeçözündürme işlemiçözündürme sertleşmesiçözündürmekçözücüçözücü maddeçözücü özütlemesiçözücülükçözük
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın