stoacı etik ne demek?

 1. Kendi aklını evrensel akla tabi kılmak, tek bir canlı organizma olarak kabul edilen evrenin büyük düzeninde yerini almak durumunda olan insan için akla uygun yaşamak, erdemli olmak ve doğaya uygun yaşamak anlamına gelen etik görüş.
 2. (en)Stoic ethics.

stoacı

 1. Stoacılık yanlısı kimse, görüş vb.
 2. (en)Stoic.

stoacılık

 1. Aklın egemenliğini, doğaya uygun yaşamayı, ruhun duyumsamazlığı ve dünya yurttaşlığı ülküsünü amaç olarak koyan Kıbrıslı Zenon'un kurduğu, öğretiye ilişkin derslerin stoa denilen direkli galeride verildiği öğreti.
 2. Usun egemenliğini, doğaya uygun yaşamayı, ruhun -> sarsılmazlığını -> duyumsamazlığı ve dünya yurttaşlığı ülküsünü erek olarak koyan, Kıbrıslı Zenon'un (İ.Ö. 4. yüzyıl) kurduğu felsefe okulu. // Zenon, okulunu Atina'da stoa Poikile'de (= resimlerle süslü, direkli bir galeri) açtığından (stoa,Yunancada direkli galeri demektir),okul bu adı almıştır.
 3. (en)Stoicism.
 4. (fr)Stoicisme

etik

 1. Töre bilimi.
 2. Ahlak.
 3. Ahlaki, ahlakla ilgili.
 4. Töre bilimi
 5. Ahlak felsefesi.
 6. Felsefenin
 7. Süs, bezek.
 8. (en)Ethic.
 9. (en)Ethics.
 10. (en)Ethics törebilim.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

stoacıstoacılıkstoastoatstoetiketik bilimietik egoizmetik ethicetik standartlaretikeetiketetiket aralığıetiket aralığı ekleetiket değiştiretieti budu yerindeeti dilimleyip güneşte kurutmaketi dinlendirmeketi kemiği
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın