siyam kedisi ne demek?

 1. Gözleri mavi, tüyleri kahverengi, ağız bölgesi, kulakları, ayakları, kuyruğu ve yüzünün bir kısmı siyah olan, Tayland'da yaşayan bir kedi ırkı.
 2. Asya'Dan köken alan, dayanılmaz çekicilikleriyle kedi sevenleri kendilerine hayran bırakmış, vücut hatlarında hep kalından inceye doğru bir akış bulunan, kafası genişten incelerek aşağı doğru inen takoz biçimli, bedeni orta boyutlarda, burnundan başlayarak kulaklarına doğru tam bir üçgen oluşturan, kulakları sivri uçlu, alt kısmı geniş ve birbirlerinden ayrık, gözleri badem biçiminde ve burnuna doğru daha da çekik, kuyruğu uzun, ince ve ucu doğru daha da incelen, tüyleri ince, parlak, kısa ve bedenine doğru yatık duran, rengi lekeli fok kahverengisi, çikolata lekeli, mavi lekeli, leylak lekeli, lekeli tekir, kızıl lekeli ve krem renkte olabilen, göz rengi daima canlı mavi olan, renkleriyle beraber kişiliklerinin de değiştiğine inanılan ve fok lekelileri daha dışa dönük, mavi lekelileri daha şefkatli, çikolata lekelinin daha neşeli ve oyuncu olan, tümü zeki ve dikkatli, kısa tüylü kedi ırkı.
 3. (en)Siamese cat.
 4. (fr)Chat siyamois

siyam kavgacı balığı

 1. (Betta splendens), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının cennet-balığıgiller (Anabantidae) familyasından (bk.) bir balık türü. Uzunluğu 6-7 cm. Dere ve göllerde yaşayan tropik süs balığıdır. Birkaçı birarada akuvaryuma konunca bir tanesi ötekilerini yenene kadar döğüşürler. Siyam'da yaşar.
 2. (en)Siamese fighting fish.
 3. (fr)Combattant

Siyam alev sırtlı sülünü

 1. Güney Çin'de geniş bir yayılma alanı bulunan, 600 m. yüksekliğinde dağlardaki bambu ormanlarında yaşayan, ortama kolay uyum sağlayabilen, çok güzel renklere sahip olan sülün ırkı.
 2. (en)Siamese Fireback Pheasant.

kedi

 1. Kedigillerden, köpek dişleri iyi gelişmiş, kasları çevik ve kuvvetli evcil veya yabani, küçük memeli hayvan (Felis domesticus).
 2. Bk. evcilkedi
 3. Kedigiller familyasından evlerde beslenebilen küçük memeli. Avcı, zaman zaman bitkisel gıdalar da tüketebilen etçil hayvan.
 4. (en)Cat.
 5. (en)Feline.
 6. (en)Pussycat.
 7. (en)Pussy.
 8. (en)Puss.
 9. (en)Kitty.
 10. (en)Whisker.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

siyam kavgacı balığıSiyam alev sırtlı sülünüsiyam ikizlerisiyamsiyamangsiyamcasiyamısiyamisiyamlısiyamli ikizsiyasiya etmeksiya siyasiya siya gitmeksiyabkedikedi adımıkedi ailesi üyesikedi atlamasıkedi bağırsak solucanıkedkedakedadkedani akarıkedb
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın