sivrisinekler ne demek?

 1. Pullarla örtülü vücutlarının yarısı boyunda hortumları olan ve sıtmadan başka birçok hastalığı daha bulaştırma yönünden ayrıca önem taşıyan kan emici iplikboynuzlular familyası.
 2. (en)Mosquitoes.
 3. (al)Stechmücken
 4. (fr)Culicidés
 5. (la)Culicidae

sivrisinek

 1. Çift kanatlılardan, insan ve memeli hayvanların kanıyla beslenen, birçok türü bulunan ve bir türü sıtma mikrobu aşılayan, sulak, bataklık yerlerde çok üreyen ve bulaşıcı hastalıkları yayan uçucu böcek (Culexpipiens).
 2. Ler familyasına bağlı sinek türlerinin ortak adı. a. bk. sıtma sivrisineği, ev sivrisineği.
 3. Culicidae ailesinde yer alan, birçoğu insan ve hayvanlardan kan emen, birçok hastalığa vektörlük yapan, kimileri zehirli, tatarcık sineklerine benzeyen sinekler, sıtma sivrisineği. Bunların larvaları sularda yaşamakta olup erişkinleri karakteristik damar düzenine ve uzun bir hortuma sahip, birçok türü tıbbi öneme sahiptir. Culicidae ailesinde yaklaşık 3500 tür bulunmaktadır. En önemli cinsler Anophelinae ve Culicinae alt ailesinde bulunan Anopheles, Culex, Mansonia ve Aedes cinsleridir. Sivrisinekler birçok bakteriyel ve viral hastalığın özellikle sıtma hastalığının vektörü olarak bilinmektedirler.
 4. (en)Gnat.
 5. (en)Mosquito.
 6. (al)Mücke
 7. (fr)Moustique

sivrisinek balığı

 1. Kemikli balıklardan, doğuran balıklar (Poecilidae) familyasından, boyu 6 cm olabilen, sivrisinek ve dolayısıyla sıtma savaşında kullanılmak üzere tüm dünyada yayılmış bir tür.
 2. (la)Gambusia affinus

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sivrisineksivrisinek balığısivrisinek ısırığı dermatitisisivrisinek isirigisivrisinek kontrolü
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın