sivri burun vatoz ne demek?

 1. Kıkırdaklı balıklardan, vatoz balıkları (Rajiformes) takımının, vatoz balığıgiller (Rajidae) familyasından, boyu 150 cm olabilen, burun kısmı oldukça uzun olan bir tür, uzun burunlu vatoz.
 2. (la)Raja oxyrinchus

sivri burun karagöz

 1. (Charax puntazzo), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının izmaritgiller (Sparidae) familyasından (bk.) bir balık türü. Uzunluğu 20 cm. Burnu sivridir. Karadenizde yaşar.
 2. (fr)Becofine

sivri burun yılanı

 1. Pullu sürüngenler (Squamata) takımuun, zırh kuyrukgiller (Uropeltidae) familyasından, 25 cm kadar uzunlukta, kuyruğu dikensiz, Seylân'da yaşayan bir tür.
 2. (la)Rhinophis trevelyanus
 3. (la)Rhinophis

burun

 1. Alınla üst dudak arasında bulunan, çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organı.
 2. Bazı şeylerin ön ve sivri bölümü.
 3. Kibir, büyüklenme.
 4. Karanın, özellikle yüksek ve dağlık kıyılarda, türlü biçimlerde denize uzanmış bölümü
 5. Omurgalı hayvanlarda kısmen koklama sinirlerini taşıyan mukoza zarı ile örtülü bir çiftburun boşluğunu içine alan koku alma organı.
 6. Koku almaya yarayan, kıkırdak ve kemikten yapılmış organ, nazus.
 7. (en)Nasal.
 8. (en)Rhinal.
 9. (en)Nose.
 10. (en)Smeller.

vatoz

 1. Köpek balıklarından, sırtında büyük dikenleri olan, kuma gömülü olarak yaşayan bir balık (Raja clavata)
 2. Köpek balıkları (Selachii) takımının, öz kedi balığıgiller (Rajidae) familyasından, erkeği 70 cm kadar, dişisi 120 cm kadar uzunlukta, sırtında büyük dikenleri bulunan, kuma gömülebilen, Avrupa kıyılarında yaşayan bir tür.
 3. Vatoz balıkları (Rajiformes) takımının, vatoz balığıgiller (Rajidae) familyasından, erkeği 70 cm kadar, dişisi 120 cm kadar uzunlukta olabilen, sırtında büyük dikenleri bulunan, kuma gömülebilen, ülkemiz denizlerinde ve Avrupa kıyılarında yaşayan bir tür.
 4. (en)Thornback ray.
 5. (fr)Raie bouclée
 6. (la)Raja clavata

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sivri burun karagözsivri burun yılanısivri burunlu çırçırsivri burunlu gümüş balığısivri burunlu karagözsivrisivri ağızsivri akıllısivri bibersivri bir şeyle açmaksivri bir şeyle vurmaksivasiva shivasiva malasisivadsivakburunburun ahtapotuburun akarıburun akariyozisiburun akıntısıburun akmasıburun alt yoluburun arka siniriburun atardamarıburun aynasıburuburu zorlamasıburucburuçburuk
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın