silika peltesi ne demek?

 1. SiQ2; uygun etkinleştirme yöntemleriyle iyi bir yüze tutucu olarak görev yapan ve özellikle gazlardaki nemi almak için kullanılan, pelte olarak çöktürülmüş, gözenekli silis.

silika taşları

 1. Geviş getirenlerin böbrek ve idrar yollarında oluşan sert, beyazdan koyu esmere değişen renkte, tabakalı ve çapı bir santimetre'yi aşmayan ve idrar yollarındaki tıkanmanın en önemli nedeni olarak değerlendirilen sert taş benzeri yapılar.
 2. (en)Siliceous calculi.

silika

 1. Taşların yapısında bulunan bir madde.
 2. Pirinç kabuklarında bulunan ve sindirilemeyen bir element.
 3. (en)Silica.

pelte

 1. Nişasta, şeker ve su karışımının pişirilerek soğutulmasıyla yapılan bir tür tatlı.
 2. Bu kıvamda olan madde.
 3. Koloidal bir katı içine bir sıvının işlemesinden sonra, ya bu sıvıya daldırılan koloidin doğrudan doğruya şişmesiyle veya sıcakta hazırlanan oldukça konsantre çözeltinin soğultularak kıvamlaşmasıyla oluşan esnek madde.
 4. Denizanası
 5. Kapladığı tüm oylum içinde katı taneciklerin bir ağ yapısı oluşturacak biçimde pıhtılaşıp dağılarak ortamı devinimsiz yarıkatı duruma gelmiş dizge.
 6. Jel.
 7. (en)Blancmange.
 8. (en)Gel.
 9. (en)Jelly.
 10. (en)Starch pudding.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

silika taşlarısilikasilikagelsilikajelsilikamsilikatsilikat kabuğusilikat tortususilikatlamasilikatlamaksiliksilik tonsilisiliarissilicasilicagelsilicajelpeltepelte buzpelte gibipelte gibi ezilmiş olmapelte gibi yapmakpeltpeltapeltatpeltatepel pel bakmakpel sendromupeladpeladepeladik
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın