sülfürik asitli anotlama ne demek?

 1. Sülfirik asit çözeltileri kullanarak yapılan anotlama işlemi.

sülfürik

 1. En önemlisi sülfürik asit olan asitler için kullanılan bir söz.
 2. (en)Sulphuric.

sülfürik asit

 1. Suda çözünerek büyük bir ısı açığa çıkaran, şurup kıvamında, renksiz, kokusuz, 10 °C'de katılaşan bir sıvı, kara boya, zaç yağı.
 2. Formülü H2SO4 olan, derişik asidin (%98'lik) yoğunluğu 1,84 g/mL olan, su ile her oranda karışabilen, su ile azeotropik karışım oluşturan (%98,3) CONTACT yöntemi ile SO2 ve havadan elde edilen, ucuz ve reaktif olduğu için sanayide en çok kullanılan inorganik madde olan, akü, gübre, patlayıcı ve pigment v.b. yapımında kullanılan güçlü nem çekici, kuvvetli yükseltgeyici, kuvvetli dibazik bir asit.
 3. Dağlama, paklama ve temizleme çözeltilerinde sıkça kullanılan, çok yeğin yenim özellikli renksiz, yağ görünüşlü bir asit (H2SO4).
 4. (en)Sulfuric acid.
 5. (en)Sulphuric acid.
 6. (al)Schwefels
 7. (fr)Acide sulfurique
 8. (fr)Acide sulphurique

asitli

 1. Sudaki çözeltilerinde hidronyum yükünü H3O+ veren bileşikler ve bunların çözeltilerinin genel özelliği.
 2. (en)Acidic, resembling acid; acid forming; containing large amounts of silica.

anotlama

 1. Alüminyum ve alüminyum alaşımları yüzeylerinin yenim dirençlerini arttırmak için, parçaları anot yaparak ve elektrikle alüminyum oksite çevirme işlemi, anotsal yükseltgenme ve anotsal işlem diye de bilinir.
 2. (en)Anodizing, anodic treatment.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

sülfüriksülfürik asitsülfürik asitli temizlemesülfürilsülfürimetresülfürsülfür dioksit zehirlenmesisülfür kalıntısülfür sarısıasitliasitli buharlama makinesiasitli dağlamaasitli derin daglamaasitli derin dağlamaasitli kayaasitli temizlemeasitli temizleyici acid picklesasitlikasitlik değeriasitleasitle çözünürasitle hakketmekasitle muameleasitle temizleme
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın