porsuk ne demek?

 1. Sansargillerden, su kıyılarında kazdıkları deliklerde yaşayan, ot ve etle beslenen, pis kokulu, memeli bir hayvan (Meles).
 2. Porsumuş, pörsümüş.
 3. Etçiller (Carnivora) takımının, sansargiller (Mustelidae) familyasından, 70 cm kadar uzunlukta, 17 cm kadar kuyruğu olan, kısa ve kalın bacaklı, kış uykusuna yatan, Avrupa ve Asya’ da yaşayan bir tür.
 4. (en)Badger.
 5. (fr)Blaireau commun
 6. (la)Meles meles

porsuk ağacı

 1. Porsukgillerden, yaprakları iğne biçiminde, kışın yapraklarını dökmeyen bir orman ve süs ağacı (Taxus baccata).
 2. Tıpta taze ve kuru yaprakları kullanılan, yaprak ve dallarında uçucu yağ, glikozit, alkaloit ve az miktarda efedrin içeren, hafif damar daraltıcı olarak kullanılan porsukağacıgiller familyasından bir ağaç, adi porsuk. İçerdiği taksin ve efedrin alkaloitleri nedeniyle zehirlidir. Sığır ve koyunlarda karın ağrısı, çırpınmalar, ishal ve seyrek olarak da akut kalp yetmezliği sonucu ölümlere neden olur.
 3. (la)Taxus baccata

porsuk bitkisi

 1. Porsukgiller (Taxaceae) familyasından, 20 m kadar boylanabilen, her zaman yeşil, yassı yapraklı, tohumları etli bir kabuk tarafından sarılmış, ülkemizde park ve bahçelerde yetiştirilen açık tohumlu bir bitki.
 2. (en)Common yew, yew.
 3. (fr)If commun
 4. (la)Taxus baccata

Türetilmiş Kelimeler (bis)

porsuk ağacıporsuk bitkisiporsuk kürküporsukağacıporsukgillerporscheporselenporselen eşyaporselen hamuruporselen kapporpor aralığıpor hücresipor kanallarıpor organı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın