nektar bezi ne demek?

 1. Bitkinin çiçekleri ya da çiçek dışındaki kısımları üzerinde yer alan, şeker içeren bir eriyik olan nektarı salgılayan beze, özelleşmiş hücre grubuna ya da trikoma verilen ad. Eğer nektaryumlar çiçekte ise floral nektaryum, çiçek dışında bir organda ise ekstrafloral nektaryum adını alır. Bal özü bezi, nektaryum.
 2. Bitki bitlerinde tatlı bir sıvı salgılayan bez.
 3. (en)Nectarium.
 4. (en)Nectary, nectar gland, honey gland.
 5. (al)Nektarium, Nektardrüse, Honigdrüse
 6. (fr)Nectaire, glande nectarifére

nektar emengiller

 1. (Nectarinidae), (Lât. nectarinia=nektar kuşu) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının öz-ötücüler (Oscines) üst-familyasmdan (bk.) bir familya.Gagaları ince, uzun ve eğmeçlidir. Kanatları sivri olur. Tüyleri madensel parlaklık gösterir. Küçük tropik kuşlardır. Eski Dünyada yaşarlar. Nektar kuşu (Nectarinia metallica), Filistin güneş kuşu (Cynnirus osea) iyi bilinen türleridir (bk.). Çiçek nektarı emerler.
 2. (en)Old World sun-birds.
 3. (al)Honigsâuger
 4. (fr)Souimangas
 5. (la)Nectarinia

nektar kuşu

 1. Sinek kuşu
 2. Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, nektaremengiller (Nectarinidae) familyasından, madenî parlak bir rengi olan, Afrika'da mimozalar üzerinde yaşayan bir tür.
 3. (en)Sun bird.
 4. (fr)Souïmanga
 5. (la)Nectarinia metallica

bezi

 1. Bk. beze
 2. Uslu, akıllı, zarif çocuk.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

nektar emengillernektar kuşunektarnektaremengillernektarinnektaryumnektandrinnektneknekanekabnekabetnekabeti ulemabezibezi herkesin arşınına göre vermezlerbeziebezierbezier ekran koruyucusubezier screen saverbeziersbezikbezik benzeri bir oyunbezilmebezbez alırsan mısırdan , kız alırsan asildenbez ayağıbez ayakkabıbez bağlamak
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın