maternal kalıtım ne demek?

 1. Bk. anneden gelen kalıtım.

maternal

 1. Anadan
 2. Anaya ait, anayla ilişkili olan.
 3. (en)Maternal
 4. (en)Motherly; related through a mother; relating to or characteristic of a mother or motherhood; of or pertaining to the mother in pregnancy and childbirth.
 5. Anne, anne tarafından olan
 6. Anneliğe ait, anneye yakışır
 7. Anne tarafından gelen

maternal age

 1. Anne yaşı, annenin yaşı

kalıtım

 1. Çevre etkileriyle köklü olarak değiştirilemeyen özelliklerin, döllenme sırasında, dişi ve erkeğin kromozomları yoluyla bir kuşaktan ötekine geçmesi, soya çekim, irs, irsiyet, veraset.
 2. Biyolojik özelliklerin, genlerin, bir dölden diğerine aktarılması. Genler hem birbirleriyle hem de bulundukları çevreyle etkileşerek, belirgin özellikleri yani fenotipleri oluştururlar. Bu nedenle oğul döl ebeveynine veya akrabalarına, diğer bireylere oranla daha çok benzerlik gösterir.
 3. Belirli bir özellik veya niteliğin ebeveynden yavrulara aktarılması, ırsiyet.
 4. Bir bireyin genetik yapılanması.
 5. Kalıtım kuralları ve kalıtsal özellikleri konu alan biyoloji dalı, soya çekim.
 6. (en)Inheritance, heredity.
 7. (en)Heredity.
 8. (en)Genetics.
 9. (en)Contribution.
 10. (en)Heritage.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

maternalmaternal agematernal antibodymaternal antikormaternal auntmaternal bağışıklıkmaternal dystociamaternal grandmothermaternal güç doğummaternal immunitymatermaterfamiliasmateria albamateria medicamaterialkalıtımkalıtım bilimikalıtım derecesikalıtım ve geçiş vergisikalıtım vergisikalıtım yoluylakalıtımbilimkalıtımcıkalıtımcılıkkalıtımla kazanmakkalıtkalıt almakkalıtbırakankalıtçıkalıtçılar ortaklığı
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın