koka kola ne demek?

 1. (en)[London Calling] Coca Cola.

koka bitkisi

 1. Güney Amerika ve And Dağları'nda doğal olarak yetişen ve yapraklarından kokain elde edilebilen bitki.

koka

 1. İki çeneklilerden, çiçekleri küçük ve sarımtırak, zeytine benzer meyvesi kırmızı renkte olan, yapraklarından kokain çıkarılan, en çok Peru'da yetişen bir bitki (Erytrroxylon coca).
 2. Bu bitkinin yapraklarından çıkarılan madde.
 3. Yeniçeri komutanları ve Eflâk Beylerinin giydikleri tolga biçimindeki başlık.
 4. Erythroxylon coca bitkisinin kurumuş yaprağı kokainin bir kaynağı olan Güney Amerika fundası. Brezilya, Peru ve Bolivya'da yetişir. Yerel anestezik olarak kullanıldığı gibi yapraklarının uyarıcı ve kuvvet verici etkileri vardır.
 5. (en)Coca shrub.
 6. (en)Coca.
 7. (al)Coca
 8. (fr)Coca

kola

 1. Gömlek, örtü vb. şeyleri kolalamakta kullanılan özel nişasta.
 2. Kâğıt veya bez yapıştırmakta kullanılan kaynatılmış nişasta bulamacı.
 3. Kolalama
 4. Kolagillerden, Afrika'nın sıcak bölgelerinde yetişen ve kola cevizi adıyla anılan, çekirdekleri kahveden daha uyarıcı olan bazı içeceklerde ve hekimlikte kullanılan bir bitki (Cola acuminata).
 5. Bu bitkinin yaprağından çıkarılan kokulu bir maddeyle kokulandırılan ve içine şeker, karbonat katılarak yapılan içecek.
 6. Sterkuliasun bitki türlerinden elde edilen bir madde. İçeceklerde ve ayrıca uyarıcı olarak kullanılan %2-3 kafein ihtiva eden, Afrika'da yetişen kola türlerinin kurutulmuş tohumları. Kafein için bir kaynaktır.
 7. (en)Coke.
 8. (en)Soda.
 9. (en)Starch.
 10. (en)Stiffening.

Türetilmiş Kelimeler (bis)

koka bitkisikokakokainkokain müptelasıkokain tipi bağımlılıkkokain zehirlenmesikokaincikokainizasyonkokainizmkokainmankokkok fabrikasıkok fırınıkok fırını gazıkok gazıkolakola ağacıkola binmekola cevizikola çıkmakola çıkmakkola kağıdıkola makinesikola makinesi tezgahtarıkolaborasyonkolkol ağzıkol akarsukol akımıkol alıştırmaları
Yorumunuzu ve bilginizi paylaşın